Manilská věznice už je znovu pod kontrolou

Filipínští policisté a vojáci získali znovu pod kontrolu manilskou věznici, jejíž obyvatelé se v pondělí pokusili o vzpouru a pravděpodobně také o útěk. Zahynulo přitom přes 20 lidí - z toho 5 už při včerejších střetech. Mezi mrtvými jsou také tři vůdci militantní islámské Skupiny Abu Sayyafa. K obětem patří podle agentury AFP Galib Andang, který je znám pod přezdívkou Robot, Alhamser Limbong, alias velitel Kosovo a Nadjmi Sabdulla, jemuž se říká velitel Global. Všichni tři zemřeli při dnešním zásahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězeňský dvůr | Foto: věznice Kuřim

V pátek přišli o život tři strážci a dva vězni. Prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová policii po dnešní akci gratulovala a prohlásila, že se ztrátám na životech nedalo vyhnout. Policisté do silně střeženého objektu vpustili slzný plyn a dovnitř postupovala speciální jednotka s plynovými maskami. Úřady daly ráno po hodinách vyjednávání vzbouřencům čtvrt hodiny na to, aby se vzdali.

Pozdě v noci, kdy se zdálo, že se schyluje k dohodě, jednání ztroskotala. Za vězně jednali extremisté ze Skupiny Abu Sayyafa, která je údajně napojená na teroristickou síť Al-Káida a má na kontě únosy i vraždy. Policisté po ultimátu zahájili na věznici palbu a s pomocí vodního děla bránili vězňům uchýlit se do horních pater čtyřposchoďové budovy.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme