Manilská věznice už je znovu pod kontrolou

Filipínští policisté a vojáci získali znovu pod kontrolu manilskou věznici, jejíž obyvatelé se v pondělí pokusili o vzpouru a pravděpodobně také o útěk. Zahynulo přitom přes 20 lidí - z toho 5 už při včerejších střetech. Mezi mrtvými jsou také tři vůdci militantní islámské Skupiny Abu Sayyafa. K obětem patří podle agentury AFP Galib Andang, který je znám pod přezdívkou Robot, Alhamser Limbong, alias velitel Kosovo a Nadjmi Sabdulla, jemuž se říká velitel Global. Všichni tři zemřeli při dnešním zásahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězeňský dvůr

vězeňský dvůr | Foto: věznice Kuřim

V pátek přišli o život tři strážci a dva vězni. Prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová policii po dnešní akci gratulovala a prohlásila, že se ztrátám na životech nedalo vyhnout. Policisté do silně střeženého objektu vpustili slzný plyn a dovnitř postupovala speciální jednotka s plynovými maskami. Úřady daly ráno po hodinách vyjednávání vzbouřencům čtvrt hodiny na to, aby se vzdali.

Pozdě v noci, kdy se zdálo, že se schyluje k dohodě, jednání ztroskotala. Za vězně jednali extremisté ze Skupiny Abu Sayyafa, která je údajně napojená na teroristickou síť Al-Káida a má na kontě únosy i vraždy. Policisté po ultimátu zahájili na věznici palbu a s pomocí vodního děla bránili vězňům uchýlit se do horních pater čtyřposchoďové budovy.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme