Manning nepříteli nenapomáhal, rozhodl americký soud v kauze WikiLeaks

Americký vojenský tribunál zprostil Bradleyho Manninga z obvinění z napomáhání nepříteli, nejzávažnějšího z 21 bodů obžaloby, za které mu hrozilo doživotí. Uznal ho však vinným ve většině ostatních bodů. Voják je stíhán za to, že předal stovky tisíc utajených dokumentů serveru WikiLeaks. Jde o vůbec největší případ s únikem přísně chráněých dat v dějinách USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvoboďte Manninga, stojí na transparentu. Tato žena stejně jako desítky dalších lidí přišla před základnu Fort Meade, aby podpořila stíhaného vojáka. | Foto: Reuters

Zatím co vojenská soudkyně Denise Lindová vynášela ve Fort Meade rozsudek, před branami základny demonstrovalo několik desítek stoupenců vojáka.

Širokou podporu veřejnosti nicméně Manning nemá, Američané ho v lepším případě považují za naivního idealistu, v horším za narcistu, který se chtěl proslavit a neštítil se kvůli tomu ohrozit bezpečnost vlastní země.

Přehrát

00:00 / 00:00

S podrobnostmi o procesu s Manningem se ze Spojených států přihlásil tamní zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Lindová shledala Manninga vinným mimo jiné v pěti bodech obžaloby ze špionáže a několika bodech obžaloby z krádeže. Výši trestu se Manning, který se k části obvinění přiznal, dozví ve středu. Je více než jisté, že ve vězení stráví mnoho let.

Americká vláda doufá v co nejpřísnější postih. Vojenský žalobce soudkyni připomněl, že právě díky Manningovi portál WikiLeaks zveřejnil diplomatické depeše, záběry útoku amerického bitevního vrtulníku nebo tajné informace o vězních držených v Guantánamu, což přineslo škody americké bezpečnosti.

Vít Pohanka, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme