Manžel a otec čtyř dětí. Policie zveřejnila identitu muže, který v Londýně útočil na muslimy

Britská policie potvrdila identitu muže, který v noci na pondělí zaútočil dodávkou u muslimského centra v Londýně. Útočníkem je 47letý Darren Osborne, manžel a otec čtyř dětí, který žil na předměstí Cardiffu. Podle sousedů byl agresivní a podivný. Když se opil, proklínal muslimy. Podle rodiny ale rasista není a nikdy nebyl.

Londýn/Cardiff Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé na místě neštěstí. | Zdroj: Reuters

Podle britské BBC Osborne vyrůstal ve městě Weston-super Mare na pobřeží nedaleko Bristolu. V Cardiffu měl podle těchto zdrojů žít na několika adresách. Deník Guardian zase informuje o tom, že se narodil v Singapuru.

Podle náměstka ministryně vnitra pro bezpečnostní otázky Bena Wallace policie muže nesledovala a ani ho nevedla v záznamech podezřelých osob. Guardian ale zveřejnil výpověď jeho bývalých sousedů, podle kterých byl muž agresivní a podivný.

'Nadával 12leté muslimce'

Lidé z jeho okolí také mluvili o tom, že o víkendu před samotným útokem nadával 12leté muslimce a vyhodili ho z hospody poté, co se opil, proklínal muslimy a říkal, že jim ublíží.

Řidič v Londýně najel do věřících vycházejících z mešity. Starosta mluví o terorismu

Číst článek

Osbornova matka, sestra a jeho synovec ve společném prohlášení uvedli, že jsou v šoku. Zároveň ale také dodali, že jejich srdce jsou s těmi, co byli při útoku zranění.

„Jsme strašně šokovaní, je to neuvěřitelné, stále jsme to pořádně nedokázali vstřebat," uvedli v prohlášení.

V něm dále napsali, že Osborne „není rasista" a nikdy nevyjadřoval xenofobní názory. „Je to bláznovství. Je to čisté bláznovství," uvedli členové rodiny muže, kterého na místě zadrželi přítomní muslimové a následně jej předali policii.

Velšská půjčovna vozů

Podle agentury AFP v pondělí večer policisté prohledali jeho byt v Pentwynu, čtvrti velšské metropole Cardiff. Z půjčovny vozů ve Walesu pocházela také dodávka, kterou útočník do davu lidí najel.

Podle Guardianu zatím neexistují důkazy, že by muž byl aktivním členem některé z extrémně pravicových organizací. Vůdce pravicové Národní fronty, která působí na jihu Walesu, odmítl jakékoliv spojení s útočníkem.

Policisté teď Osborna vyšetřují za přípravu a podněcování terorismu včetně vraždy a pokusu o vraždu. Jeden člověk zemřel a nejméně 10 jich je zraněných. 

Londýnský útok dodávkou zjevně mířil proti muslimům, tvrdí policie

Číst článek

Londýňané vyjádřili soustrast s obětmi útoku při smutečním shromáždění u mešity, kde muž zaútočil. K mešitě u parku Finsbury dorazil například londýnský starosta Sadiq Khan, který útok odsoudil:

„To, co všechny podobné teroristy pojí, je snaha rozdělit naši společnost. My jim to ale nedovolíme. Potvrdili jsme to v uplynulých 24 hodinách. Sešli se tady muslimové, židé, křesťané, hinduisti, sikhové stejně jako bohatí, chudí, mladí i staří - všichni dali najevo, že takové rozdělení nedovolíme a že budeme silnější. Všem vám děkuji, že jste přišli."

Večer promluvil i představitel tamní mešity Mohammed Kozbar. Ten potvrdil, že v pondělí hovořil s britskou premiérkou Theresou Mayovou, která zdůraznila, že přijme nutné kroky, tak aby ochránila tamní komunitu muslimů a zamezila šíření islamofobie.

Martin Balucha, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme