Manžel Tymošenkové se na Ukrajině politicky neangažoval

Manžel vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové Oleksandr je v České republice a v Praze požádal o azyl. 51letý Olexandr Tymošenko žil dosud ve stínu charizmatické političky. Za důvody jeho žádosti o azyl může stát cokoli. Například hra bývalé ukrajinské premiérky nebo se může skutečně cítit v ohrožení, když vidí, co se na Ukrajině jeho ženě děje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manžel Tymošenkové žádá Českou republiku o azyl. Jeho žena, bývalá premiérka, byla odsouzena na sedm let do vězení | Zdroj: Reuters

„Určitě to nebyl spravedlivý proces, který Juliji Tymošenkovou poslal na sedm let do vězení, ale spíše politická msta jejího hlavního rivala prezidenta Janukoviče, takže manžel expremiérky může mít oprávněný strach, že ho potká něco podobného,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Oleksandr Tymošenko se nikdy o politiku nezajímal, ale je manželem jedné z nejznámějších a nejpopulárnějších političek. Na veřejnosti se ale málo ukazoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Olexandru Tymošenkovi mluvil v Dopoledním Radiožurnálu zpravodaj Petr Vavrouška

„Já jsem ho poprvé zaregistroval během oranžové revoluce v roce 2004, pak se vždy objevil během nějaké předvolební kampaně, které se účastnila jeho žena. Naposledy se o něm mluvilo během soudního procesu s Julijí Tymošenkovou. Pamatuji se, že v okamžiku vynesení rozsudku s ní seděl v soudní síni. Byly to takové dojemné scény, takže v tu chvíli jí byl nablízku,“ říká Petr Vavrouška.

O jejich vztahu se ale na Ukrajině dlouho spekuluje. Jsou prý sice manželé, ale jen naoko. Některá média dokonce psala, že se rozvedli. Oba ale informace popřeli.

Olexandr Tymošenko je podnikatelem. S Julijí začali podnikat hned na začátku 90. let v Dněpropetrovsku. První velké peníze vydělali jako majitelé videopůjčovny. Asi v roce 1995 založila Julija koncern Jednotné energetické systémy Ukrajiny, kde manžel Olexandr pracoval jako jeden z vrcholných manažerů.

Manžel Julije Tymošenkové zřejmě dostane v Česku azyl

Číst článek

„Tehdy taky začala vznikat přezdívka Tymošenkové ‚plynařská princezna‘. Oba byli právě kvůli tomuto podnikání vyšetřováni prokuraturou, dokonce oba skončili na několik měsíců ve vazbě, nakonec ale byla všechna trestní stíhání zastavena, na rozdíl od posledního, které Juliji poslalo na sedm let za mříže,“ vysvětluje Vavrouška.

Petr Vavrouška, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme