Manželčiny tučné odměny dostihly republikána Fillona. Prezidentský kandidát ztrácí důvěru Francouzů

Skandál kolem dosavadního favorita nadcházejících prezidentských voleb ve Francii Françoise Fillona kvůli zaměstnávání jeho manželky jako asistentky se okamžitě projevil v průzkumu veřejného mínění. Podle agentury Odoxa má po proválení aféry 61 procent dotázaných potenciálních voličů o Fillonovi špatné mínění. Podporu politikovi vyjádřilo jen 38 procent lidí, což je propad o 16 procentních bodů oproti listopadu, kdy vyhrál pravicové primárky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

François Fillon, republikánský kandidát na prezidenta Francie. | Zdroj: Reuters

Fillon, který byl mimořádně pozván do televize TF1 ve čtvrtek večer v nejsledovanějším čase, popřel obvinění, že jeho žena dostávala kdysi jako jeho asistentka, když byl poslancem, plat, ačkoli žádnou skutečnou práci nevykonávala. Podle levicového deníku Libération se Fillon "pustil do své obhajoby jako čestného muže, kterému se ostatní snaží zabránit všemi prostředky k přístupu do Elysejského paláce, a jako manžela bránícího ženu, kterou miluje".

Libération se na svém webu ptá, zda si tento zástupce tradiční pravice, věřící katolík a politik s obrazem skromného poctivce, nezačal tak trochu hrát na alternativní pravdu. Odkázal tak na slovní obrat poradkyně amerického prezidenta Donalda Trumpa, která "alternativními fakty" nazvala jiný výklad skutečnosti.

Kandidát na francouzského prezidenta Fillon má problém. Prokuratura vyšetří zaměstnávání jeho manželky

Číst článek

Na zaměstnávání manželky zákonodárce jako takovém není ve Francii nic nelegálního. Kromě toho, že Fillonová nedělala podle všeho vůbec nic, se jeví ale jako další problém výše jejího platu, která rozhodně nebyla průměrná, jak se její manžel snaží naznačovat. Podle francouzského satirického časopisu Le Canard enchaîné, který skandál odhalil, brala kolem 6900 (186 500 Kč) až 7900 eur (213 500 Kč) měsíčně, což je mnohem víc než průměrná mzda asistentů poctivě pracujících na plný úvazek ve výši 2500 eur měsíčně (67 500 Kč).

Ve vystoupení na TF1 prozradil Fillon přinejmenším ještě něco, upozorňuje dále Libération. "Stalo se mi, že jsem zaplatil svým dětem a právníkům za různé úkoly," řekl. Jako by se podle deníku snažil obhajovat v případných dalších odhaleních.

Připraven odstoupit?

Fillon slíbil, že je připraven odstoupit z prezidentské kampaně, pokud by ho francouzská justice obvinila. Neslíbil ale totéž v případě, že obviněna bude jeho manželka, a to v případě tučných odměn, které dostávala od časopisu Revue des Deux Mondes náležejícímu bohatému podnikateli.

François Fillon, republikánský kandidát na prezidenta Francie. | Foto: Reuters

Francouzské úřady už zkoumají, proč Fillonová dostávala 5000 eur měsíčně, ačkoli se list propadal do hluboké ztráty, která za rok pohybovala zrovna kolem částky, kterou politikova manželka ročně dostávala. A opět Penelope Fillonová právě nedřela jako kůň - od května 2012 do prosince 2013 napsala jen dvě knižní recenze, každou o 400 slovech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme