Manželka laureáta Nobelovy ceny míru ho navštívila ve vězení

Čínské úřady umožnily setkání vězněného nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-po s jeho ženou. Uvedlo to Informační centrum pro lidská práva a demokracii se sídlem v Hong Kongu. Později to prostřednictvím internetového společenského serveru Twitter potvrdila sama žena čínského aktivisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský disident Liou Siao po získal Nobelovu cenu za mír | Foto: ČTK/AP

Liou Siao-po se tak po třech dnech mohl dozvědět, že jako první Číňan v historii obdržel toto ocenění. Podle slov jeho ženy byl zprávou velmi dojatý. Média v nejlidnatější zemi světa o této události však stále mlčí.

Informační centrum pro lidská práva a demokracii s odvoláním na příbuzné Liou Siao-poa uvedlo, že se manželé setkali v neděli odpoledne ve věznici v městě Ťin-čou na severovýchodě země, kde si odpykává 11letý trest za podněcování k rozvracení státní moci. Odsouzen byl totiž za sepsání manifestu Charty 08 vyzývající k demokratizaci čínské společnosti.

Obavy panovaly i kvůli osudu Liouovy ženy, jejíž mobilní telefon je stále odpojený, podle hongkongského centra pro lidská práva by se ale měla do Pekingu vrátit už v pondělí.

Laureát Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po | Foto: ČTK/AP

Policisté už také odstranili zátarasy vybudované v okolí věznice, což někteří komentátoři vnímají jako známku toho, že ke schůzce skutečně došlo.

Komunistické úřady ale i nadále cenzurují všechny zprávy, které zmiňují ocenění Liou Siao-poa. Jediným místem v rámci celé Číny, kde lidé udělení Nobelovy ceny míru svobodně oslavovali a zároveň protestovali proti vládě v Pekingu, byl Hong Kong.

Robert Mikoláš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme