Manželka německého exkancléře Schrödera se vrhla na politiku

Cherie Blairová nebo Michelle Obamová vydělávaly víc než jejich manželé, přesto se práce vzdaly, aby plnily roli první dámy. Hillary Clintonová byla jednou z prvních, která se rozhodla vystoupit ze stínu a o vlastní prezidentský mandát bojovala do posledního okamžiku. Do politiky se teď vrhla také manželka bývalého německého kancléře Gerharda Schrödra. A Němci se ptají, zda si manželé prohodí role a Gerhard Schröder se stane mužem v domácnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Schröder, jeho žena Doris a prezident Putin | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Doris Schröder-Köpfová se před lety vzdala kariéry úspěšné novinářky. Vedle reprezentační role po bohu bývalého kancléře se starala o tři děti. K dceři Kláře totiž Schröderovi adoptovali dva sirotky z petrohradského sirotčince.

Teď se 48letá Schröder-Köpfová rozhodla pro vlastní politickou kariéru. V barvách SPD se chce příští rok ucházet o křeslo v dolnosaském parlamentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vstup Doris Schröder-Köpfové do politiky shrnuje německá zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Tento týden oslavila první vítězství. „Velmi jsem si oddechla, jsem šťastná, že jsem dostala důvěru. Naštěstí to nebylo žádné těsné vítězství jen o pár hlasů,“ radovala se Doris poté, co porazila v souboji ve volebním obvodě stranickou veteránku, která sedí v zemském parlamentu od roku 1994.

Právě tento rychlý start mnozí kritizovali, většina členů sociální demokracie ale nástup manželky posledního sociálnědemokratického kancléře přivítala. „ Máme tu velmi silného protikandidáta z CDU a paní Schröder-Köpfová je možná jediná, která ho může porazit,“ soudí šéf hannoverské SPD.

Že jde o politicky uvažující osobnost členové strany nepochybují. Dokonce mluví o tom, že v případě vítězství by mohla získat i ministerský post. V pozadí může být i naděje na značné sponzorské příspěvky, které by bývalý kancléř hájící dnes zájmy ruského Gazpromu, mohl přihrát do stranické pokladny.

Mnozí si teď kladou otázku, jak kancléř podpoří kandidaturu své manželky. Bude v Hannoveru na nákupní zóně rozdávat kolemjdoucmí letáky, nebo bude doma dělat večeři desetileté Viktorii a šestiletému Gregorovi a číst pohádky na dobrou noc? Na rodičovské schůzky chodí pravidelně, ale jak poznamenal deník Die Welt, po prvním vítězství své ženy jí do telefonu řekl jen velmi stručně „hodně štěstí.“

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme