‚Krok k důstojnosti.‘ Rumunský ústavní soud umožnil trvalý pobyt americko-rumunským gay manželům

Rumunský ústavní soud ve středu rozhodl, že rumunsko-americký homosexuální pár má stejná práva na trvalý pobyt v zemi jako jiné manželské páry sezdané v Evropské unii. Informovala o tom agentura AP. Rumunsko neuznává manželství osob stejného pohlaví a předseda ústavního soudu Valer Dorneanu prohlásil, že verdikt se netýká sňatků osob stejného pohlaví, ale pouze svobody pohybu.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizace hájící práva gayů Accept nicméně označila středeční verdikt za „důležitý první krok k zajištění rovnosti práv a důstojnosti“ sexuálních menšin a jiný spolek, MozaiQ, vyzval k legalizaci partnerských svazků osob stejného pohlaví.

Poslanec ANO Brázdil označil homosexuály za postižené. ‚Na svůj názor mám imunitu, omlouvat se nebudu,‘ říká

Číst článek

Evropský rozsudek

Nález nejvyššího orgánu rumunské justice následuje poté, co Soudní dvůr EU minulý měsíc v souvislosti s touto kauzou rozhodl, že členské státy unie nesmějí omezovat právo trvalého pobytu osobě ze třetí země, která uzavřela manželství s občanem Evropské unie stejného pohlaví. Skutečnost, že daný unijní stát homosexuální manželství neuznává, není podle soudu důvodem omezovat svobodu pohybu v rámci EU.

„I když se členské státy mohou podle svého uvážení rozhodnout, zda povolí manželství pro osoby stejného pohlaví, nemohou bránit svobodě pobytu občana unie tím, že jeho manželovi nebo manželce stejného pohlaví se státní příslušností mimo Evropskou unii odmítnou udělit právo trvalého pobytu na svém území,“ uvedl unijní soud v případu Rumuna Relua Adriana Comana. Ten se v roce 2010 v Bruselu oženil s Američanem Robertem Clabournem Hamiltonem.

Původně pobyt manžela jen na tři měsíce

V roce 2012 manželé požádali rumunské úřady o radu, jak požádat o trvalý pobyt pro amerického občana v Rumunsku, které je od roku 2007 členem EU. Směrnice EU o volném pohybu opravňuje manžela či manželku občana EU, aby svého partnera doprovázeli do jakéhokoli státu unie.

Nejsme homofobové, ale soužití muže a ženy má exkluzivitu, říká lidovecký poslanec Výborný

Číst článek

Rumunské úřady ovšem Comana informovaly, že jeho manželovi náleží právo pobytu jen na tři měsíce, protože v zemi, která neuznává manželství mezi osobami stejného pohlaví, není Američan považován za jeho manžela.

Soudní dvůr EU nicméně rozhodl, že by takový postup narušoval právo občana EU svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států, neboť má právo i na to, aby ho mohl doprovázet manžel nebo manželka.

Pojem „manžel nebo manželka“ je přitom podle soudu „z hlediska genderu neutrální, takže může zahrnovat i manžela nebo manželku... téhož pohlaví“.

Manželství v 16 zemích EU

Členské země EU mají podle unijního soudu povinnost uznat homosexuální manželství pro účely přiznání práva pobytu. „Tato povinnost neznamená pro daný členský stát nutnost upravit ve vnitrostátním právu institut manželství mezi osobami stejného pohlaví,“ dodal soud.

V Rumunsku přestala být homosexualita trestným činem teprve v roce 2000.

Manželství osob stejného pohlaví uznává 16 zemí Evropské unie, další včetně Česka umožňují gayům a lesbám uzavírat takzvaná registrovaná partnerství. Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Polsko a Slovensko neuznávají homosexuální manželství, ani registrovaná partnerství, podotkla AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme