Mao Ce-tung vládne v Číně i třicet let po své smrti
Před 30 lety skončilo nejtragičtější období moderních čínských dějin. Smrtí diktátora Mao Ce-tunga 9. září 1976 se završila Kulturní revoluce, která si za deset let vyžádala na 8 milionů mrtvých, navíc trvale poznamenala celé generace Číňanů. Dnes o Mao Ce-tungovi pekingští vládci taktně mlčí a smutné výročí nesmí připomínat ani čínská média. Obří Maova fotografie přesto stále shlíží z brány u vstupu do Zakázaného města v Pekingu na nechvalně proslulé náměstí Ťien-an-men.
Tato obří podobizna Maa byla malována podle předlohy, která měla nedávno jít do aukce. Soukromý vlastník obrazu doufal, že za něj dostane 120-150 tisíc amerických dolarů, komunisté ale byli proti a z prodeje sešlo.
Mao Ce-tung se nedočkal odsouzení jako třeba Stalin v bývalém Sovětském svazu. Před rokem bylo dokonce v městě Šan-tchou otevřeno jeho muzeum. Několik desetiletí staré události ale stále zůstávají bílým místem v mapě novodobých čínských dějin.
A odmítají o něm mluvit i prostí Číňané. Mnozí z nich si toto období prožili na vlastní kůži. Období, kdy se všichni báli o život, kdy každý donášel na každého včetně vlastních rodinných příslušníků, nikomu se nedalo věřit. Bylo to období bez lásky, bez přátelství, bez upřímnosti. A vše je stále příliš živé.
Ještě horší vzpomínky mají obyvatelé Tibetu, který komunistické jednotky na začátku padesátých let násilně připojily k Číně. Byly to právě Rudé gardy, které o desetiletí později za Kulturní revoluce opět masakrovaly buddhistické mnichy a ničily historické památky. Doslova výsměchem tak je stavba Maovy sochy v Tibetu, ve městě Gonggar nedaleko metropole Lhasy.
Násilnosti se v 60. letech nevyhnuly ani Hongkongu, který v té době stále patřil britské koruně. O "přenesení" revoluce do Hongkongu se snažili zejména dva bratři, Tsang Yok-sing a Tsang Tak-sing. Levičáci podporující Mao Ce-tunga a jeho kroky. Prvně jmenovaný vedl Demokratickou alianci pro lepší Hongkong (DABHK), druhý byl dokonce za podvratnou činnost uvězněn. Po předání Hongkongu zpět Číně v roce 1997 byl rehabilitován a odměněn vysokým postem v jedné z vládních organizací.
K největším násilnostem došlo v Hongkongu pouhý rok po zahájení Kulturní revoluce v Číně. Maovi sympatizanti odpálili v britské kolonii v roce 1967 tisíce bombových náloží, při jejich explozi zahynuly i děti.
Útoky byly namířeny i proti nezávislým novinářům, jeden z nich, uznávaný místní reportér byl dokonce zfanatizovaným davem zavražděn ve svém automobilu. Policisté pak přišli o deset mužů, desítky dalších byly zraněny. Nakonec ale pořádkové síly situaci zvládly a byly oceněny označením Královské hongkongské policejní jednotky. O tento titul ale přišly poté, co nad bývalým guvernérským palácem v roce 1997 opět zavlála rudá čínská vlajka.