Mao Ce-tung vládne v Číně i třicet let po své smrti

Před 30 lety skončilo nejtragičtější období moderních čínských dějin. Smrtí diktátora Mao Ce-tunga 9. září 1976 se završila Kulturní revoluce, která si za deset let vyžádala na 8 milionů mrtvých, navíc trvale poznamenala celé generace Číňanů. Dnes o Mao Ce-tungovi pekingští vládci taktně mlčí a smutné výročí nesmí připomínat ani čínská média. Obří Maova fotografie přesto stále shlíží z brány u vstupu do Zakázaného města v Pekingu na nechvalně proslulé náměstí Ťien-an-men.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Mao Ce-tunga v Šanghaji

Socha Mao Ce-tunga v Šanghaji | Foto: AFP

Tato obří podobizna Maa byla malována podle předlohy, která měla nedávno jít do aukce. Soukromý vlastník obrazu doufal, že za něj dostane 120-150 tisíc amerických dolarů, komunisté ale byli proti a z prodeje sešlo.

Mao Ce-tung se nedočkal odsouzení jako třeba Stalin v bývalém Sovětském svazu. Před rokem bylo dokonce v městě Šan-tchou otevřeno jeho muzeum. Několik desetiletí staré události ale stále zůstávají bílým místem v mapě novodobých čínských dějin.

A odmítají o něm mluvit i prostí Číňané. Mnozí z nich si toto období prožili na vlastní kůži. Období, kdy se všichni báli o život, kdy každý donášel na každého včetně vlastních rodinných příslušníků, nikomu se nedalo věřit. Bylo to období bez lásky, bez přátelství, bez upřímnosti. A vše je stále příliš živé.

Ještě horší vzpomínky mají obyvatelé Tibetu, který komunistické jednotky na začátku padesátých let násilně připojily k Číně. Byly to právě Rudé gardy, které o desetiletí později za Kulturní revoluce opět masakrovaly buddhistické mnichy a ničily historické památky. Doslova výsměchem tak je stavba Maovy sochy v Tibetu, ve městě Gonggar nedaleko metropole Lhasy.

Násilnosti se v 60. letech nevyhnuly ani Hongkongu, který v té době stále patřil britské koruně. O "přenesení" revoluce do Hongkongu se snažili zejména dva bratři, Tsang Yok-sing a Tsang Tak-sing. Levičáci podporující Mao Ce-tunga a jeho kroky. Prvně jmenovaný vedl Demokratickou alianci pro lepší Hongkong (DABHK), druhý byl dokonce za podvratnou činnost uvězněn. Po předání Hongkongu zpět Číně v roce 1997 byl rehabilitován a odměněn vysokým postem v jedné z vládních organizací.

K největším násilnostem došlo v Hongkongu pouhý rok po zahájení Kulturní revoluce v Číně. Maovi sympatizanti odpálili v britské kolonii v roce 1967 tisíce bombových náloží, při jejich explozi zahynuly i děti.

Útoky byly namířeny i proti nezávislým novinářům, jeden z nich, uznávaný místní reportér byl dokonce zfanatizovaným davem zavražděn ve svém automobilu. Policisté pak přišli o deset mužů, desítky dalších byly zraněny. Nakonec ale pořádkové síly situaci zvládly a byly oceněny označením Královské hongkongské policejní jednotky. O tento titul ale přišly poté, co nad bývalým guvernérským palácem v roce 1997 opět zavlála rudá čínská vlajka.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme