Mapa chudoby má usnadnit pomoc sociálně vyloučeným skupinám

Slovensko plánuje nakreslit velmi přesnou mapu chudoby. Budou na ní vidět sociálně vyloučené komunity tak, aby jim vláda mohla efektivně pomáhat. Sociální vyloučení se na Slovensku týká hlavně Romů. Experti ale nejsou jednotní v tom, jestli nová mapa romské problémy skutečně zmírní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na styl života, který v osadě vedou, nejsou pyšní ani samotní Romové

Na styl života, který v osadě vedou, nejsou pyšní ani samotní Romové | Foto: Vojtěch Berger

Mapa je pouze první krok, který ministerstvo práce připravuje. S přesností na jednotlivé domy chce vláda zakreslit, kde žijí extrémně chudí lidé. Těm pak bude adresovaná vládní pomoc.

Novinek je několik: například bezplatná školka pro romské děti od čtyř let nebo asistent, který romským rodinám pomůže najít a udržet si práci.

Ke vzdělání by mělo Romy motivovat pravidlo, že řidičský průkaz bude moci získat jenom ten, kdo dokončí základní školu.

Romové by také neměli být automaticky zařazeni do zvláštních škol. Průběžně budou dělat testy, které zjistí, jestli už nejsou zralí na školu běžnou.

Experti hodnotí vládní plán opatrnou pochvalou, naopak romští aktivisté tvrdí, že ani mapa chudoby neodstraní hlavní problém - protiromské předsudky, které brání firmám přijímat Romy jako zaměstnance.

Vojtěch Berger, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme