MAPA: Koronavirus z čínského Wu-chanu děsí svět. Podívejte se, ve kterých zemích se už objevil

Nový typ koronaviru od konce loňského roku zabil celkem 26 lidí. Šlo většinou o lidi v pokročilém věku trpící nějakou chronickou nemocí, jako je třeba Parkinsonova choroba nebo cukrovka. Podle čínských úřadů bylo nejmladší oběti 48 let, nejstarší 89 roků. Nákaza nicméně postihla další stovky lidí, z nichž drtivá většina pochází z Číny. Ve kterých dalších státech se nákaza objevila, se dozvíte v naší mapě.

Mapa Wu-chan (Aktualizováno: 7:29 24. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybí trh, který je považován za ohnisku epidemie neznámé nemoci, nechaly úřady zavřít | Zdroj: Profimedia

Virus se šíří mezi lidmi, protože se jím nakazili příbuzní nemocných i zdravotníci, kteří se o ně starali. Rozklíčovat, jak přesně se nákaza mezi lidmi přenáší, je nicméně jednou ze zásadních otázek týkající se současného výskytu koronaviru. Napadá plíce a zpočátku se projevuje teplotou a kašlem. Pacienti mohou být dýchaviční a mít i další dýchací potíže.

Nákaza se kromě Číny, která hlásí už přes 876 případů, doposud objevila v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, Vietnamu, Singapuru, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě Spojených států. Ve čtvrtek pak vyšlo najevo, že onemocněla také indická zdravotní sestra pracující v Saúdské Arábii.

Některé státy proto zavádí preventivní opatření. Úřady v Hongkongu například oznámily, že ve dvou prázdninových táborech vybudují zařízení, kde by byli v karanténě lidi, kteří přijdou do styku s pacienty nakaženými novým typem koronaviru. Ta největší opatření se nicméně týkají samotného Wu-chanu, který je považován za ohnisko nákazy.

Ve snaze zabránit šíření viru se rozhodly čínské úřady k bezprecedentním kroku a nechaly spolu s pátým největším městem v zemi uzavřít i dalších 10 měst s přibližně 37 miliony obyvatel. Do Wu-chanu, klíčové obchodního a dopravního centra v čínském vnitrozemí, nejezdí linkové autobusy ani trajekty, přerušen byl provoz městské hromadné dopravy, z města nelze odcestovat vlakem ani letadlem.

Odvolány byly veřejné akce, jako jsou divadelní představení nebo výstavy. Obyvatelé Wu-chanu mají venku chodit v ochranných maskách a úřady je požádaly, aby město neopouštěli, pokud to není nutné.

Podobná opatření přijalo i několik dalších měst ležících ve stejné části Číny jako Wu-chan. Agentura Reuters s odvoláním na úřady uvedla, že nový koronavirus se na lidi přenesl od divoké zvěře, jež se nelegálně prodávala ve wuchanské tržnici s mořskými produkty.

eku, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme