Maraton v Londýně provází přísná opatření. Závodníci věří, že vyhraje sport

Na jedné straně svátek sportu, na druhé mohutná bezpečnostní operace. Po útocích v Bostonu není vyznění dnešního londýnského maratonu vůbec jasné. O jeho zrušení se však prý ani na okamžik neuvažovalo. Příští hodiny ukáží, jestli si běžci a hlavně diváci mimořádný zážitek na březích Temže vychutnají jako obvykle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžci maratonu v Londýně drží před závodem 30 vteřin ticha za oběti bombových útoků maraton v Bostonu | Zdroj: ČTK

„Lidé budou chtít ukázat, že pondělní události nesrazily na kolena ani město Boston, ani maratonský sport. Když si budeme jistí bezpečností londýnské akce, tak přesně to většina veřejnosti udělá," řekla pro BBC britská běžecká legenda a držitelka světového rekordu na maratonské trati Paula Radcliffová.

Po bostonském atentátu úřady přislíbily znovu projít a prověřit bezpečnostní scénáře obřího podniku, kdy se v ulicích Londýna objeví na 36 tisíc běžců a několik stovek tisíc diváků. I když to druhé číslo možná bude o něco nižší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o bezpečnostních opatřeních před londýnským maratonem připravil zpravodaj ČRo ve Velké Británii Jiří Hošek

Ministryně vnitra Theresa Mayová v Dolní sněmovně nakonec přislíbila větší přítomnost policistů. V ulicích by jich mělo být o 40 procent víc. Metropolitní policie pak chystá přísnější osobní prohlídky.

I ministr sportu Hugh Robertson soudí, že se není čeho bát. „Pořádáme v Londýně velké sportovní akce v podstatě každý týden. Máme v tom obrovskou praxi a v celosvětovém srovnání máme jedny z nejlepších bezpečnostních expertů," uvedl Robertson.

Na startu dnešního maratonu by se mělo objevit několik známých jmen, včetně stínového ministra financí za labouristy Eda Ballse. Mnoho jednotlivců se snaží získat peníze pro nejrůznější charitativní projekty. Jiní usilují o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Na trať vyběhne také dvojnásobný vítěz z londýnských olympijských her Mo Farah.

Nepřipadalo v úvahu, že bych nepřijel, říká Američan před maratonem v Londýně

Číst článek

„Když si uvědomíme, co jsme dokázali během olympiády, kdy jsme se postarali o bezpečnost 80 tisíc diváků na Olympijském stadionu, nemusíme se během maratonu ničeho obávat," uklidňoval veřejnost Farah, který loni v létě opanoval olympijské trati na 5 a 10 kilometrů.

Na trať vyrazí i vítězka kategorie vozíčkářek z Bostonu Američanka Tatyana McFaddenová. Start v Londýně prý pro ni bude velmi emotivní záležitostí.

„Určitě budu závodit za Boston a oběti tamních útoků. Lidé se mě ptali, jestli svůj start v Londýně nezruším a já na to řekla: V žádném případě. Přece nemůžeme žít v neustálém strachu. V Bostonu jsme viděli, jak se lidé po neštěstí semkli. V Londýně pošlou za každého běžce v cíli maratonu dvě libry do fondu na pomoc obětem bostonských útoků a to je úžasné,“ uvedla McFaddenová.

Londýnský policista hlídá trasu maratonu | Foto: Reuters

Na start se v Londýně se postaví i Čech David Horák. Jak řekl Českému rozhlasu, běžet se nebojí.

„Chceme ukázat, že do tak krásného čistého sportu, jako je běhání, takovéhle věci nepatří a věřím, že všichni lidi v Londýně se semknou a nějakým způsobem ukážou pocit nějaké sounáležitosti a soudržnosti všem lidem, kteří v Bostonu běželi a vůbec všem lidem, kterých se ta otázka bombových útoků událostí a terorismu týká,“ řekl Horák.

Jiří Hošek, Silvie Třeslínová, Simona Bartošová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme