Slovenský ministr kultury podal demisi: Po tom, co se stalo, si neumím představit, že budu jen tak sedět

Marek Maďarič, slovenský ministr kultury a někdejší místopředseda strany Smer, oznámil ve středu demisi. Učinil tak v reakci na vraždu novináře Jána Kuciaka. „Nedokážu se jako ministr kultury ztotožnit s tím, že za mého působení byl zavražděný novinář,“ prohlásil Maďarič.

Bratislava (Aktualizováno: 14:27 28. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Maďarič | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Své rozhodnutí vztahuji k vraždě vašeho kolegy,“ řekl novinářům na tiskové konferenci Maďarič. Dodal, že je to jeho osobní rozhodnutí, které se nevztahuje k nikomu jinému v politice.

'Neviděl jsem, neznám.' Slovenští politici si po Kuciakově vraždě myjí ruce nad Italem Vadalou

Číst článek

„Chápu to tak, že ministerstvo kultury souvisí s médii, že to spadá do tohoto portfolia. Nedokážu posoudit, jak se k tomuto tématu vztahují moji kolegové. Moje rozhodnutí nesouvisí s jinými politiky, nesouvisí ani s tím, že bych to dělal kvůli tomu, abych někomu něco ukázal.“

Rezignaci oznámil ve středu ráno předsedovi vlády Robertu Ficovi, v pondělí ji plánuje odevzdat i do rukou prezidenta Andreje Kisky. Maďarič nadále zůstává členem strany Smer. Podle svých slov nemá s kolegy žádné spory a jsou jeden tým. „Neodcházím s ambicí být disidentem,“ řekl.

Na tiskové konferenci se vyjádřil i k propojení mafie na vysokou politiku, na které poukázal Kuciak ve svém posledním textu. „Informace o možném průniku jakékoli organizované skupiny mezi politiky, na úroveň státních orgánů, jsou vážné. Je v zájmu nás všech, tohoto státu, co nejdříve tyto věci vyšetřit i proto, aby se nedělaly kauzy z něčeho, co kauzy nejsou. Například facebookové přátelství,“ prohlásil ministr.

Z místopředsedy obyčejným straníkem

Maďarič původně pracoval jako vedoucí tiskového oddělení strany Smer, od roku 2006 byl místopředsedou strany a ministrem kultury. Byl jedním z nejbližších spolupracovníků premiéra Roberta Fica a v roce 2014 vedl jeho prezidentskou kampaň.

Šéfredaktor Aktuality.sk: Náboje okolo Kuciakova těla nebyly vzkazem od mafie, vrah měl problém přebít

Číst článek

Funkce místopředsedy strany se vzdal loni v prosinci. Hlavním důvodem podle něj byla potřeba personálních změn ve vedení strany. Tuto myšlenku potvrdil i v lednovém rozhovoru pro Denník N.

„V tuhle chvíli před námi stojí otázka, zda je strana Smer stranou Roberta Fica, v tom smyslu, že on ji založil a s ním i skončí, nebo je Smer stranou (…), která bude schopna významně působit i tehdy, když on už nebude předsedou. Byl bych rád, kdyby platila druhá varianta,“ uvedl tehdy.

mos, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme