Naposledy jako královna Dánska. Margrethe II. se v kočáře projela po Kodani, pozdravit ji přišly tisíce lidí

Dánská královna Margrethe II. ve čtvrtek naposledy jako panovnice země projela Kodaní v pozlaceném kočáře taženém šesti bílými koňmi. Příští týden předá trůn svému nejstaršímu synovi, korunnímu princi Frederikovi, uvedla agentura AP.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třiaosmdesátiletá dánská královna, která je nejdéle vládnoucí panovnicí v Evropě, poslední den loňského roku nečekaně oznámila, že 14. ledna abdikuje. Královna dříve tvrdila, že chce na trůnu zůstat až do smrti, po operaci zad v loňském roce ale změnila názor.

Dánská královna předá trůn nejstaršímu synovi. ‚Nastal čas,‘ řekla po skoro 52 letech vládnutí

Číst článek

Navzdory mrazivým teplotám, silnému větru a sněhu ve čtvrtek Margrethe II. přišly do kodaňských ulic pozdravit tisíce lidí. Jízdou z královské rezidence Amalienborg k palácovému komplexu Christiansborg zakončila královna tradiční novoroční oslavy.

Margrethe II., oblečenou v kožichu a bílých rukavicích, jedoucí v uzavřeném kočáru z 19. století, doprovázeli členové husarského pluku v modrých uniformách a červených kabátcích. V průběhu tohoto týdne uspořádala královna řadu recepcí pro členy dánské vlády, parlamentu, armády či zahraniční diplomaty.

Když Margrethe II. v roce 1972 nastoupila na trůn po svém zemřelém otci králi Frederikovi IX., podporovalo monarchii jen 42 procent Dánů. Poslední průzkumy veřejného mínění ukázaly, že vysoce nebo alespoň do jisté míry monarchii podporuje 84 procent obyvatel Dánska, píše agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme