Marhoul souhlasí s rozhodnutím Švédů mít profesionální armádu

Švédsko zrušilo po více než sto letech povinnou vojenskou službu. Také německá armáda je na prahu historické reformy. Tamní parlament schválil zkrácení povinné vojny z devíti na šest měsíců, někteří politici ji dokonce chtějí zrušit úplně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu | Zdroj: 601. skupina speciálních sil

Podle příslušníka aktivních záloh a mimo jiné také režiséra válečného dramatu Tobruk Václava Marhoula je profesionalizace armády v době moderních konfliktů nutností.

„Doba se změnila natolik, že armády už nepotřebují ty davy lidí, které někam nažene a tam je rozstřílí. Konflikty jsou nyní spíše lokální jako v Iráku či Afghánistánu. Náročnost nových bojových technologií vyžaduje profesionální vojáky. Za dvanáct měsíců se zacházet s technikou nenaučí. Chce to každodenní trénink," uvedl režisér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Marhoul mluvil o profesionalizaci armády na Rádiu Česko

Češi brannou povinnost odbourali před pěti lety. Marhoul, ač se dobrovolně přihlásil do aktivních záloh české armády, profesionalizaci přivítal.

„Zásadně totiž nesouhlasím s názorem, že vojna dělá z chlapců muže. Absolvoval jsem vojenskou službu ještě za bolševika a viděl jsem kolem sebe jen marasmus, ulévání, lhaní,“ doplnil.

Ve Švédsku ode dneška vstupují do armády jen dobrovolníci. Ministerstvo obrany devítimilionové země míní zachovat jen 15 000 vojáků. Bezpečnostní situace Švédska se od konce studené války změnila natolik, že jich země víc nepotřebuje.

„Profesionálně netrénovaní vojáci by se stejně v moderní válce těžko využívali. Velice rychle by se ukázalo, že trénink chybí,“ pokračoval Marhoul.

Za hodnoty se má bojovat

Coby příslušník aktivních záloh by však v případě napadení země šel do války ve druhém sledu.

„První by do války šli profesionální vojáci, po nich aktivní zálohy a poté by se začaly povolávat zálohy jako takové. Jako záloha jste veden do 55 let,“ uvědomuje si.

Služba v aktivní záloze je samozřejmě dobrovolná. „Kdokoliv absolvoval vojenskou službu, je zařazen do záloh. Zálohy už se nepovolávají, protože cvičení jsou zrušena. Ale ti, co jsou v zálohách mohou podepsat smlouvu s armádou, a dobrovolně cvičit. V Čechách je přibližně šestnáct různých jednotek, v nichž je okolo dvou tisíc lidí, kteří během roku dobrovolně cvičí,“ popsal fungování jednotek.

Služba v armádě je podle něho demonstrace vůle bojovat za vlast. „Jsem přesvědčen, že za naše hodnoty se bojovat musí. Na druhou stranu na válce není nic hezkého. Není to nic, o co by měl člověk usilovat,“ dodal Marhoul.

Václav Sochor, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme