Ficovi spolupracovníci Trošková a Jasaň dočasně rezignovali. Psal o nich zavražděný novinář Kuciak

Spolupracovníci slovenského premiéra Mária Trošková a Viliam Jasaň opustí do vyšetření případu svá místa na úřadu vlády. Zavražděný novinář Ján Kuciak upozornil v nedokončeném článku na jejich vazby s osobami patrně blízkými italské mafii. Odchod tajemníka bezpečnostní rady státu Jasaně a premiérovy asistentky Troškové požadovala především opozice.

Bratislava (Aktualizováno: 16:59 28. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico za Smer | Zdroj: Reuters

„Spojování našich jmen s tímto ohavným činem některými politiky či médii je absolutně za čárou. Kategoricky odmítáme jakoukoli souvislost s touto tragédií,“ uvedli ve středu tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a Mária Trošková, asistentka slovenského premiéra Roberta Fica, ve společném prohlášení.

Z pánského časopisu do úřadu premiéra. Kdo je Ficova asistentka a jak dovedla novináře k mafii?

Číst článek

„Jelikož však jsou naše jména zneužívána v politickém boji proti předsedovi vlády Robertu Ficovi, rozhodli jsme se až do vyšetření tohoto případu opustit své pracovní pozice na Úřadu vlády SR,“ doplnili.

Oba zároveň vyjádřili soustrast rodinám zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, kteří byli podle policie zastřeleni patrně kvůli reportérově investigativní práci.

Odchod dvou premiérových spolupracovníků požadovala opozice, ke které se přidala i koaliční strana Most-Híd.

Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Smer-sociální demokracie Robert Fico se jmenované dvojice ještě v úterý zastal.

Třicetiletá Mária Trošková se do hledáčku slovenských médií dostala v minulosti už několikrát, ať už pro odvážné fotografie v pánském magazínu, nebo kvůli práci asistentky slovenského premiéra Roberta Fica.

Poslední text zavražděného novináře Kuciaka: Italská mafie na Slovensku. Její chapadla sahají i do politiky

Číst článek

Právě ona měla dovést zavražděného novináře Jána Kuciaka k italské mafii na Slovensku.

Trošková se totiž zná s podnikatelem italského původu Antoninem Vadalem, který má být napojen na nejbohatší italskou mafiánskou organizaci 'Ndrangheta.

S Vadalem se zná i tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň. Oba nespojuje jen Trošková, ale také kontakty z byznysu.

Server Aktuality.sk a další média v noci z úterý na středu zveřejnila poslední text zavražděného slovenského novináře. Psal právě o vazbách italské mafiánské organizace 'Ndrangheta na spolupracovníky slovenského premiéra Fica.

Vražda Jána Kuciaka

Novináře Jána Kuciaka označil spisovatel Michal Hvorecký za talent slovenské investigativy. Sedmadvacetiletý reportér se věnoval především kauzám spojeným s vyšetřováním daňových podvodů lidí blízkých vládní straně Smer.

'Talent slovenské investigativní žurnalistiky'. Kdo byl zavražděný novinář Kuciak a o jakých kauzách psal?

Číst článek

Často psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který je spojován hned s několika spornými kauzami.

Na Kočnera pak podal novinář loni v září trestní oznámení za vyhrožování. Podnikatel mu měl tehdy říct, že bude „hledat špínu“ na jeho nejbližší rodinu, zveřejní ji a dosáhne toho, že Kuciak už nikdy nebude psát.

V neděli Kuciaka a jeho přítelkyni nalezli policisté v jejich domě ve Velké Mači zavražděné. Podle policie motiv pravděpodobně souvisí s jeho prací. Slovenský podnikatel Kočner spojení s touto dvojnásobnou vraždou odmítl. „Je to absolutní hloupost,“ řekl.

Slovenská vláda v pondělí vypsala odměnu milion eur, v přepočtu přes 25 milionů korun, za informace, které přispějí k dopadení Kuciakova vraha a jeho partnerky. Fico pak peníze přinesl v úterý ukázat před novinářské kamery.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme