Polská vládní strana Právo a spravedlnost chce odvolat šéfa kontrolního úřadu

Politici polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) žádají rezignaci předsedy nejvyššího kontrolního úřadu Mariana Banaśe, kterého sami do funkce dříve prosadili. Banaś čelí skandálu kvůli nejasnostem v majetkovém přiznání i podezřelým kontaktům. Podle polské ústavy ho ale prakticky nelze odvolat, Právo a spravedlnost je prý proto připraveno i ke změně tohoto základního polského zákona.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost v Sejmu | Foto: Sławomir Kamiński | Zdroj: Reuters

Banaś od letošního června působil jako ministr financí ve vládě premiéra Mateusze Morawieckého. Už v srpnu ho ale parlament většinou hlasů poslanců PiS nominoval do funkce předsedy nejvyššího kontrolního úřadu.

Krátce před říjnovými parlamentními volbami zpravodajská televize TVN24 odvysílala reportáž, z níž vyplynulo, že v jednom z domů v Krakově, k nimž se v majetkovém přiznání Banaś přihlásil, funguje hodinový hotel.

Provozoval jej člověk spojovaný s krakovským podsvětím. Nejasnosti panují i ve věci podezřele nízkých příjmů z pronájmů nemovitostí, které Banaś uvedl v majetkovém přiznání.

Pronajímal svůj dům jako nevěstinec, píšou o šéfovi kontrolorů v Polsku média. Ten obvinění odmítá

Číst článek

Šéf nejvyššího kontrolního úřadu posléze pozastavil svoje působení v čele kontrolního úřadu, po vítězství Práva a spravedlnosti ve volbách se ale z neplacené dovolené vrátil a tvrdí, že je nevinný.

„Kolují o mně lži, že jsem v kontaktu se zločinci a že jsem se vyhýbal placení daní. Nic z toho není pravda a všechna tato obvinění jsou lež, lež a ještě jednou lež,“ prohlásil Banaś ve středu na zasedání parlamentního výboru pro státní kontrolu.

O Banaśovi se ve čtvrtek radilo vedení PiS, včetně šéfa strany a neoficiálně nejmocnějšího politika v Polsku Jaroslawa Kaczyńského. Jeho členové se podle polských médií shodli na tom, že očekávají, že Banaś podá demisi. Pro rezignaci by se ovšem šéf kontrolního úřadu podle dosavadní právní úpravy musel rozhodnout sám.

Polský parlament zvolil za ústavní soudce bývalé zákonodárce za Právo a spravedlnost

Číst článek

Premiér Mateusz Morawiecki si myslí, že Banaś odstoupí. „Pokud se tak nestane, máme, dalo by se říci, plán B,“ uvedl předseda vlády bez dalších podrobností. Podle portálu onet.pl by PiS chtělo prosadit změnu ústavy tak, aby předsedu úřadu bylo možné odvolat.

K tomu by však strana potřebovala podporu opozičních poslanců. „Žádná změna ústavy nebude,“ vzkázal PiS předseda největšího opozičního uskupení, proevropské Občanské platformy, Grzegorz Schetyna. „Marian Banaś je symbolem slušnosti PiS,“ podotkl ironicky na twitteru.

Polský protikorupční úřad (CBA) v pátek oznámil, že Banaśova majetková přiznání z let 2015 až 2019 obsahují nesrovnalosti a že se kvůli tomu obrátil na prokuraturu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme