Uplácela Penta slovenské politiky? U podnikatele Kočnera se našly nahrávky ke kauze Gorila

Při domovních prohlídkách u kontroverzního slovenského podnikatele Mariana Kočnera spojovaného s vraždou novináře Jána Kuciaka se našly nahrávky týkající se úplatkářského skandálu Gorila. V úterý o tom informoval Denník N s odvoláním na zdroje z prostředí orgánů činných v trestním řízení.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský podnikatel Marián Kočner | Zdroj: Profimedia

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila. Dokumenty popisují uplácení vysoce postavených úředníků a politiků v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy finanční skupinou Penta. Ta za to podle tisku získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků.

Kočner měl nechat sledovat Kuciaka a další novináře. Najal si bývalého šéfa kontrarozvědky, píše Denník N

Číst článek

Spis Gorila zachycuje údajná setkání Jaroslava Haščáka z Penty s různými politiky v bytě v Bratislavě. Podle dokumentu se tam dojednávaly anebo i přímo přebíraly úplatky. Penta i vícero politiků obsah spisu zpochybňují, existence nahrávek by však jeho autenticitu potvrzovala.

Penta podle portálu deníku SME v reakci na zprávu týkající se nalezení záznamů zopakovala své stanovisko, že ani po letech vyšetřování se žádné korupční jednání představitelů finanční skupiny nepotvrdilo.

Kočner je ve slovenském Leopoldově držen od konce června ve vazbě v souvislosti s případem, v němž je obviněn z falšování směnek v hodnotě přibližně 70 milionů eur, tj. asi 1,8 miliardy korun. Podle nepotvrzených informací slovenských médií si také objednal vraždu slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka spáchanou letos v únoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme