Slovenská policie zadržela exministra Ruska, který se nedostavil k soudu. Tvrdil, že ho polili kyselinou

Slovenská policie zadržela exministra hospodářství Pavla Ruska. Informovala o tom televize Markíza, později to potvrdil i jeho obhájce. Rusko se měl v úterý dostavit k Nejvyššímu soudu kvůli případu falšování směnek televize Markíza, ale nedorazil.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavol Rusko, někdejší spolumajitel TV Markíza a bývalý slovenský ministr hospodářství (archivní foto) | Foto: Vladimír Šimíček / SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Slovenský exministr Pavel Rusko měl podle Markízy strávit noc v policejní cele. O jeho vazbě bude rozhodovat Nejvyšší soud.

„Potvrzuji, že na základě procesních úkonů odvolacího soudu byl včera v odpoledních hodinách zatčen Pavel Rusko. Další postup bude znám v průběhu dnešního dne,“ uvedl podle Markízy jeho obhájce Marek Para.

Nad Ruskem a Marianem Kočnerem měl ještě letos zaznít první pravomocný rozsudek. Pokud by potvrdil 19letý trest, strávil by Rusko Vánoce ve vězení. Exministr hospodářství a bývalý ředitel soukromé stanice ale namísto sebe poslal v úterý lékařskou zprávu, ve které tvrdil, že ho někdo během večerního běhání polil kyselinou.

Soud proto stání odložil na 12. ledna. Prokuratura i obžaloba zranění Ruska zpochybnila a navrhla jeho předvedení. Rusko po pondělním převozu do nemocnice odmítl spolupracovat, lékařskou zprávu o pracovní neschopnosti mu pak vystavil stejný lékař, který ho omlouval už i u soudu nižší instance kvůli bolesti zad.

První trest pro Mariana Kočnera. Soud podnikateli v kauze padělání směnek uložil 19 let za mřížemi

Číst článek

Pavol Rusko je na rozdíl od Mariana Kočnera stíhán na svobodě, má pouze monitorovací náramek. K soudnímu líčení se nedostavil opakovaně.

Specializovaný trestní soud nad nimi v únoru vynesl nepravomocný rozsudek, od té doby se stání u Nejvyššího soudu odkládalo kvůli pandemii koronaviru.

Rusko je obžalovaný také z přípravy vraždy spolupracovnice Sylvie Volzovej. Marian Kočner se zase k Nejvyššímu soudu vrátí i v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

V případu směnek televize Markíza měl Rusko s Kočnerem vytvořit falešné cenné papíry (vystavené na 250 milionů slovenských korun) pro Kočnerovu bývalou společnost Gamatex, Markíza měla být hlavním ručitelem. Podle obžaloby směnky podepsali po roce 2013, ale antidatovali je do roku 2000. Kočner pak skrze svou firmu peníze od Markízy vymáhal.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme