První trest pro Mariana Kočnera. Soud podnikateli v kauze padělání směnek uložil 19 let za mřížemi

Podnikatel Marian Kočner je spolu s exministrem hospodářství a někdejším šéfem televize Markíza Pavlem Ruskem vinný v kauze padělání směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur, tedy 1,75 miliardy korun. Rozhodl o tom ve čtvrtek slovenský soud. Vůči verdiktu se lze ještě odvolat. Kočner i Rusko, kteří ve čtvrtek opustili soudní síň před vynesením verdiktu, vinu odmítli.

Pezinok (Aktualizováno: 11:35 27. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský podnikatel Marian Kočner | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Podnikateli Marinu Kočnerovi i exministru hospodářství Pavlu Ruskovi uložil ve čtvrtek soud 19 let vězení. Kočner musí také zaplatit 10 tisíc eur, což je zhruba 253 tisíc korun.

Případ Kuciak. Na Slovensku jsou spíš ruské než západní poměry, říká novinář Kostolný

Číst článek

Prokurátor navrhoval potrestat Ruska i Kočnera shodně 20 lety za mřížemi, oběma je nyní 56 let. Rovněž se vyslovil pro uložení pokuty Kočnerovi 300 tisíc eur, tedy 7,6 milionu korun.

Obhajoba navrhovala zamítnutí obžaloby. Advokáti Ruska i Kočnera kromě jiného tvrdili, že v procesu byla porušena práva obhajoby. Stěžovali si mimo jiné na to, že soud nepředvolal další svědky a znalce a že nebyly prozkoumány všechny listiny, jak to sami navrhovali.

Oba obžalovaní také vinu odmítli. „Nikdy jsme žádné směnky nefalšovali, jsme nevinní a chceme to dokázat v pokračovaní dokazování,“ prohlásil podle Denníku N Kočner.

Kočner ani Rusko ve čtvrtek u vynesení verdiktu nebyli, oba ještě před jeho vyhlášením opustili soudní síň. „Dohodl jsem se s manželkou, že budeme během rozsudku spolu,“ vysvětloval podle slovenského Denníku N Rusko.

Proti rozhodnutí soudu se mohou jednotlivé strany ještě odvolat. Kočner i Rusko již avizovali, že tak učiní. „Odvolání určitě podáme. Výši trestu vnímám jako exemplární a ne zcela přiměřenou a spravedlivou,“ řekl Kočnerův a Ruskův advokát Marek Para. 

O odvolání bude rozhodovat slovenský nejvyšší soud. Prokurátor Ján Šanta si tuto možnost ponechal, i když podle Denníku N uvedl, že je s rozsudkem spokojený. 

Právní zástupce Markízy Daniel Lipšic rozhodnutí soudu přivítal. „Lidem, kteří si dlouhé roky mysleli, že stojí nad zákonem, dnes senát Specializovaného trestního soudu dal jednoznačnou a ráznou odpověď,“ řekl.

Případ směnek rozhodoval Specializovaný trestní soud v Pezinku, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy.

Kauza padělaných směnek

Pavol Rusko podle prokuratury nevystavil směnky v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem soukromé televize Markíza.

Dlužné úpisy vystavil jako fyzická osoba a zároveň podepsal za Markízu, která se tak stala ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit je by zůstala Markíze.

Je to šokující svědectví, kam až jsme se na Slovensku dostali, říká šéfredaktor Denníku N

Číst článek

Směnky nicméně nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises (CME), na jejímž převzetí se loni dohodla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Proplacení zmíněných směnek pak požadovala od Markízy i jedna z firem podnikatele Kočnera, který v jiném a dosud neuzavřeném procesu čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Podle dříve uniklých přepisů komunikace z Kočnerova mobilního telefonu se podnikatel snažil získat starší tiskárnu i papír a s Ruskem také koordinoval výpovědi v civilním sporu o proplacení směnek, byť oba v něm stáli na různých stranách. Zmíněné informace z Kočnerova mobilního telefonu získala policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy.

Pavlína Nečásková, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme