Absolutní hloupost, nikomu jsem nevyhrožoval, odmítá spojení s vraždou novináře podnikatel Kočner

Slovenský podnikatel Marián Kočner odmítl spojení s vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka. „Je to absolutní hloupost,“ řekl Kočner pro slovenskou veřejnoprávní RTVS. Tvrdí, že zavražděnému novináři nevyhrožoval. Kuciak se na portálu Aktuality.sk věnoval investigativním tématům, zejména pak daňovým podvodům.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský podnikatel Marián Kočner (archivní foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zavražděný novinář Ján Kuciak detailně popisoval podnikání Mariána Kočnera – slovenského podnikatele, který je spojován hned s několika spornými kauzami.

'Talent slovenské investigativní žurnalistiky'. Kdo byl zavražděný novinář Kuciak a o jakých kauzách psal?

Číst článek

A právě na Kočnera podal novinář loni v září trestní oznámení, v němž tvrdil, že mu podnikatel vyhrožuje. Kočner mu měl tehdy říct, že bude „hledat špínu“ na jeho nejbližší rodinu, zveřejní ji a dosáhne toho, že Kuciak už nikdy nebude psát.

„Položil jsem mu řečnickou otázku, jestli by se mu líbilo, kdybych na něj jen tak začal vytahovat nějaké věci z jeho rodinného života, ze života jeho rodiny a tak dále, a to byly samozřejmě věci, které nejsou pravdivé,“ řekl k tomu v pondělí Marián Kočner RTVS.

Kuciak si měsíc a půl po podání oznámení na facebooku stěžoval na pomalý posun v práci policie.

Podle Denníku N policie uzavřela případ s tím, že se nejedná ani o přestupek. Její postup nyní prověří prokuratura. 

Kocner se podle svého prohlášení pro RTVS s Kuciakem viděl jen jednou na tiskové konferenci, kromě toho s ním prý komunikoval emailem.

„Je to opravdu obrovská tragédie, myslím si, že Slovensko není na úrovni rovníkových států, aby se u nás takové věci děly novinářům,“ dodal podnikatel. V kontaktu s Kuciakem nebyl prý poslední dva nebo tři měsíce.

Novinář řešil Kočnera a vládní Smer

Kuciak se ve svých posledních článcích na Aktuality.sk věnoval především Kočnerovým podnikatelským aktivitám a kauzám kolem strany Smer.

Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur za informace o vraždě novináře Kuciaka

Číst článek

V posledním článku psal spolu s kolegou Martinem Turčekem o tom, že firma Real Studio K. F. A., ve které měl Kočner podíl a která postavila komplex Five Star Residence, zanikne zřejmě bez splacení dluhu.

Se stejným objektem je spojována také kauza Bašternák, která odstartovala zprávami o neoprávněné dvoumilionové vratce z DPH. O tu si jedna z firem právníka Ladislava Bašternáka zažádala po koupi sedmi bytů v komplexu Five Star Rezidence za 12 milionů eur.

K firmám, které jsou do kauzy podle slovenských médií zapletené, měli mít blízko také ministr vnitra Robert Kaliňák a exministr financí Ján Počiatek, oba dva politici Smeru, o kterých Kuciak také několikrát psal.

Mimo tyto kauzy se Kuciak na jaře 2017 věnoval například dotacím, které čerpaly firmy v okolí podnikatele blízkého Smeru Miroslava Bödöra.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme