Podnikatel z Kuciakovy kauzy Kočner zůstane ve vazbě. Obhajoba pro něj chtěla monitorovací náramek

Slovenský soud ponechal ve vazbě podnikatele Mariana Kočnera, který je obviněn i z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Uvedl to prokurátor i advokát podnikatele, verdikt následně potvrdila mluvčí soudu. Specializovaný trestní soud rozhodoval v případu falšování směnek, kvůli kterému je Kočner ve vazbě od loňského června. Soud rozhodne také o návrhu na prodloužení vazby jiných čtyř obviněných v případu Kuciakovy vraždy.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský podnikatel Marián Kočner | Zdroj: Profimedia

Soudce při rozhodování o Kočnerovi nevyhověl návrhu prokurátora a nerozšířil obviněnému vazbu o takzvanou útěkovou vazbu. Obhajoba zase neuspěla s podnětem, aby byl Kočner propuštěn z vazby a byl mu nasazen monitorovací náramek. Prokurátor i Kočnerův advokát podali vůči zmíněnému verdiktu o Kočnerově vazbě stížnost, o které rozhodne nejvyšší soud.

O pokračování vazebního stíhání Kočnera rozhodoval soud poté, co prokurátor podal v případu falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,78 miliardy korun) na podnikatele a na bývalého šéfa soukromé televize Markíza a exministra hospodářství Pavola Ruska obžalobu.

Policie obvinila Kočnera z objednání vraždy Kuciaka. Zbraň ani po roce nenašla

Číst článek

Proplacení některých směnek požadovala jedna z Kočnerových firem i od nejsledovanější slovenské televize Markíza, která zmiňované cenné papíry považuje za podvrh. Podle prokuratury Rusko směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy již nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy.

Kočnerův advokát Marek Para novinářům řekl, že v případu došlo k porušení práva na obhajobu. Tvrdil rovněž, že obhajoba má k dispozici nové znalecké posudky, které vyvracejí obžalobu ohledně padělání směnek.

Znalecké posudky podle něj například zkoumaly stáří inkoustu použitého při podpisu zmíněných směnek. V případě uznání viny z padělání směnek hrozí Kočnerovi i Ruskovi vězení až na 20 let.

Rusko je v jiném případu obžalován z toho, že si podle prokuratury před více než 20 lety objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy, ke které nakonec nedošlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme