Slovenský soud uznal Kotlebu vinným z pravicového extremismu. Vyměřil mu čtyřleté vězení

Vězení v délce čtyř let a čtyř měsíců za extremistický trestný čin vyměřil v pondělí slovenský soud předsedovi opoziční krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianu Kotlebovi. Soud první instance jej uznal vinným z trestného činu v kauze šeků s možnou extremistickou symbolikou. Verdikt, který soud vynesl po více než sedmihodinové závěrečné řeči Kotleby a po jeho následném posledním slově, není pravomocný.

Pezinok (Aktualizováno: 20:42 12. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedovi opoziční krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pokud odsuzující rozsudek za trestný čin založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod nabude právní moci, Kotleba také přijde o poslanecký mandát.

Slovenský prokurátor žádá pro Kotlebu vězení kvůli šekům s nacistickými symboly. Politik vinu odmítá

Číst článek

Kotleba stanul před soudem za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici třem rodinám veřejně předal finanční dar s využitím symbolických šeků. Každý byl na částku 1488 eur (40 300 Kč). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice.

Dar byl předán v den spojovaný s výročím válečného slovenského státu. Tehdejší Slovenská republika, ke které se Kotleba hlásí, byla spjata s nacistickým Německem.

Nacistický pozdrav

Číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: „Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“ Osmička má zastupovat osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je považováno za zkrácený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler. Soudkyně se s touto argumentací ztotožnila.

Obhajoba i sám Kotleba spojování částky na šecích s extremistickou symbolikou popřeli, samotnou sumu na šecích přirovnávali k náhodě. Kotleba tvrdil, že obžaloba je vykonstruována, vyšetřovatel v případu účelově rozdělil sumu 1488 eur na dvě číslice 14 a 88 a nezohlednil označení měny.

Ve své závěrečné řeči Kotleba tvrdil, že částka 1488 eur je běžná, a poukazoval na různé smlouvy, které stát a další úřady uzavřely s dodavateli a které obsahují stejnou sumu.

Kotleba stanul před soudem kvůli šekům na 1488 eur. Obžalobu z extremismu odmítá

Číst článek

Soudkyně nakonec rozhodla podle přísnějšího ustanovení trestního zákona, než navrhovala prokuratura. Na tuto možnost soud upozornil Kotlebu již v úvodu procesu letos v lednu, Kotlebovi tak hrozilo až osmileté vězení.

Specializovaný trestní soud

O vině rozhodla soudkyně Specializovaného trestního soudu Ružena Sabová, která byla předsedkyní senátu, jenž v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera i jeho známou Alenu Zsuzsovou obžaloby v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Zmíněný soud se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy a také extremistickými delikty.

Někdejší předseda Banskobystrického kraje Kotleba se stal v minulosti známým i svými protiromskými výroky a pochody proti početné romské menšině v zemi. Jeho strana LSNS se poprvé dostala do sněmovny v roce 2016.

Loni na jaře slovenský nejvyšší soud odmítl návrh generálního prokurátora rozpustit LSNS, kterou prokuratura označila za extremistickou.

Loni přišel o poslanecký mandát Kotlebův stranický kolega Milan Mazurek poté, co ho slovenský nejvyšší soud pravomocně uznal vinným za protiromské výroky a uložil mu pokutu. V únorových parlamentních volbách byl Mazurek díky přednostním hlasům opět zvolen poslancem, a to z posledního místa kandidátní listiny LSNS.

Ve volbách se mohl ucházet o hlasy voličů díky tomu, že zmíněnou pokutu zaplatil a jeho trest byl zahlazen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme