EURO 2020

Česko 0:1 Anglie

Případ Kotlebových šeků na 1488 eur soudkyně odročila. Zvažuje přísnější právní kvalifikaci

Specializovaný trestní soud ve slovenském Pezinku rozhodne o údajném extremismu politika Mariana Kotleby až po parlamentních volbách. Žádosti o odročení hlavního projednávání vyhověla soudkyně Ružena Sabová, která předtím Kotlebu upozornila na možné zpřísnění právní kvalifikace. Kotleba coby župan Bánskobystrického kraje rozdával na výročí vzniku Slovenského státu charitativní šeky v hodnotě 1488 eur, která odkazuje na nacistickou symboliku.

Od stálého zpravodaje Pezinok (Slovensko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský politik Marian Kotleba | Zdroj: Profimedia

Podle soudkyně může být Marian Kotleba, předseda krajně pravicové LSNS, odsouzen i za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení základních práv a svobod s trestní sazbou od čtyř do osmi let vězení. Šeky se zmíněnou částkou rozdával před třemi lety.

Potrestat pravicového Kotlebova poslance za xenofobii bylo správné, píše slovenský tisk

Číst článek

Zpřísnění právní kvalifikace odpovídá podle serveru Aktuality.sk novým důkazům, které minulý měsíc předložila prokuratura. Figurovat mezi nimi má i kandidátka strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko pro nadcházející volby, na které se vyskytují další údajní extremisté.

O odročení požádal soudkyni sám Kotleba. Do soudní síně se vrátí na začátku března, pár dní po parlamentních volbách. Soud podle něj může být nestranný právě až po volbách.

Marian Kotleba rozdal šeky v roce 2017 třem chudým rodinám. Číslice 14 a 88 jsou ale dlouhodobě využívané jako symboly odkazující k nacismu, samotné 88 je zkratka pro hesla „heil Hitler“. Kotleba tvrdí, že je to náhodný výběr čísel, které nic neznamená. Politik už za tento čin obžalobě čelil. Soud ji odmítl kvůli procesním chybám, nyní ale prokurátor znovu obžalobu navrhl.

Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko by podle posledního lednového průzkumu agentury Focus v nacházejících parlamentních volbách skončila na druhém místě hned za vládním Směrem.

Kotleba gibt jetzt selbst sein Statement. Weist natürlich alle Vorwürfe zurück.
Dass er 2017 Schecks im Wert von 1488€ an bedürftige Familien verteilte, sei Zufall. Die Zahlen hätten ihm nichts bedeutet.

16:31 – 09. 04. 2019

1 4

Pavlína Nečásková, Tomáš Havlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme