Slovenský nejvyšší soud rozhodoval o zrušení Kotlebovy strany. U budovy se sešli její příznivci

Slovenský nejvyšší soud začal s rozhodováním o rozpuštění krajně pravicové strany Mariana Kotleby. Návrh, který podal slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár, se k soudu dostává po dvou letech. Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko podle prokuratury porušuje slovenskou ústavu a snaží se potlačit demokratické principy v zemi. Rozhodnutí soud nakonec odložil.

Bratislava (Aktualizováno: 11:14 9. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh generální prokuratury obsahuje několikahodinové audiozáznamy a Kotlebovce označuje za extremistickou stranu s fašistickými tendencemi.

Slovenský Denník N informoval, že před nejvyšším soudem se sešli přívrženci Kotleby, kteří protestovali proti rozpuštění strany. Z hlavního nádraží se na místo vydalo na 500 dalších lidí. Poté se dav vydal před budovu generální prokuratury.

Podle serveru Aktuality.sk se dav rozrostl asi na tisíc lidí, protest probíhal klidně, ale způsoboval komplikace v dopravě.

‚Porušuje ústavu, zákon‘

„Neexistuje žádný zákonný důvod, aby naše strana byla rozpuštěna,“ řekl novinářům před zahájením líčení Kotleba, který v březnu neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách.

Prokurátor u soudu přirovnal LSNS k jiné Kotlebově straně, Slovenské pospolitosti - Národní straně, kterou slovenský nejvyšší soud rozpustil v roce 2006.

„Je přirozené, že žalovaná politická strana kritizuje vládu, ale kritizuje ji způsobem, který přesahuje přiměřené politické hranice a meze. Podle názoru žalobce (strana) porušuje ústavu, zákon a mezinárodní smlouvy,“ řekl prokurátor.

Dodal, že strana prosazuje vůči Romům princip kolektivní viny a cíleně vyvolává pocity strachu a ohrožení obyvatelstva romskou menšinou.

Nejvyšší soud předložil podklady návrhu pro zrušení. V těch mimo jsou mimo jiné uvedená některá programová hesla z roku 2016, například: „Uděláme pořádek s parazity v osadách“, „Ochráníme lidi před stupňujícím se cikánským terorem,“ nebo „Zavedeme policejní cvičení v černých osadách“.

Záložní plán

Podle šéfa dělnické strany Vandase jde o znak totality. Vandasova strana DSSS vystupuje jako nástupkyně Dělnické strany, kterou rozpustil český Nejvyšší správní soud. Strana podle soudu podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení.

‚Myslí na lidi.‘ Reportáž ze slovenské obce, kde nejvíc lidí chce za prezidenta Mariana Kotlebu

Číst článek

Za Kotlebovu Lidovou stranu Naše Slovensko v tuto chvíli sedí v parlamentu 14 poslanců, pokud by je soud zrušil, zůstanou v národní radě jako nezařazení.

Strana by ale přišla o státní příspěvky ve výši několika milionů za výsledky v posledních parlamentech volbách. Kotlebvoci mají ale zřejmě připravené i záložní řešení, dva z jejich členů už před časem založili jinou nepolitickou stranu s podobným názvem.

Kotleba, jenž byl v minulosti předsedou Banskobystrického kraje, letos neúspěšně kandidoval na funkci slovenského prezidenta.

Slovenské soudy od vzniku státu v roce 1993 zatím nezrušily žádnou parlamentní stranu, před 13 lety ale nejvyšší soud rozpustil jinou Kotlebovu stranu, a to Slovenskou pospolitost - Národní stranu.

LSNS, která vystupuje proti členství země v EU a v NATO, se například netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, jež byl spjat s nacistickým Německem. LSNS se také negativně staví vůči Romům.

pan, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme