U sebe až 30 gramů a doma čtyři rostliny. Kanada legalizovala rekreační užívání marihuany

Senát v Kanadě schválil legalizaci užívání marihuany pro rekreační účely. Stalo se tak den poté, co podobně hlasovala i dolní komora parlamentu. Zákonodárci tím otevřeli cestu ke svobodné spotřebě této měkké drogy, a to nejspíše od září.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konopí (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Až zákon vstoupí v platnost, bude v Kanadě legální mít u sebe až 30 gramů konopí a pěstovat doma pro vlastní potřebu až čtyři rostliny. Otevře se také trh pro legální prodej konopí a výrobků z něj, na kterém budou smět podnikat licencované firmy.

Marihuanová velmoc Kalifornie. Od Nového roku povolila rekreační kouření

Číst článek

Marihuanu bude možné legálně kupovat v obchodech i přes internet. Jednotlivé provincie si ale můžou legislativu upravit - třeba omezit místa, kde bude možné marihuanu kouřit nebo prodávat.

Kanada je první vyspělou zemí a členem G7, který se k úplné legalizaci konopí odhodlal.

Některá omezení ale zůstávají v platnosti. Trestný bude i dál nelegální prodej a především prodej nezletilým - za to podle nových zákonů může hrozit až 14 let vězení.

Jak napsal premiér Justin Trudeau na twitteru, cílem není jen legalizace, ale taky regulace obchodu s konopím tak, aby se nedostávalo do rukou dětí a aby zisky z prodeje nešly do kapes drogových gangů.

Odhaduje se, že za marihuanu Kanaďané utratí v přepočtu asi 100 miliard korun ročně, přibližně stejně jako třeba za víno. Dál taky bude zakázaná reklama na konopí zaměřená na mladé a každý prodávaný balíček musí mít na sobě varování před riziky, podobně jako je to u cigaret.

Také jídlo a potraviny s konopím se nedostanou na trh hned - vláda si nechala rok na vypracování přesných pravidel.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme