U sebe až 30 gramů a doma čtyři rostliny. Kanada legalizovala rekreační užívání marihuany

Senát v Kanadě schválil legalizaci užívání marihuany pro rekreační účely. Stalo se tak den poté, co podobně hlasovala i dolní komora parlamentu. Zákonodárci tím otevřeli cestu ke svobodné spotřebě této měkké drogy, a to nejspíše od září.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konopí (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Až zákon vstoupí v platnost, bude v Kanadě legální mít u sebe až 30 gramů konopí a pěstovat doma pro vlastní potřebu až čtyři rostliny. Otevře se také trh pro legální prodej konopí a výrobků z něj, na kterém budou smět podnikat licencované firmy.

Marihuanová velmoc Kalifornie. Od Nového roku povolila rekreační kouření

Číst článek

Marihuanu bude možné legálně kupovat v obchodech i přes internet. Jednotlivé provincie si ale můžou legislativu upravit - třeba omezit místa, kde bude možné marihuanu kouřit nebo prodávat.

Kanada je první vyspělou zemí a členem G7, který se k úplné legalizaci konopí odhodlal.

Některá omezení ale zůstávají v platnosti. Trestný bude i dál nelegální prodej a především prodej nezletilým - za to podle nových zákonů může hrozit až 14 let vězení.

Jak napsal premiér Justin Trudeau na twitteru, cílem není jen legalizace, ale taky regulace obchodu s konopím tak, aby se nedostávalo do rukou dětí a aby zisky z prodeje nešly do kapes drogových gangů.

Odhaduje se, že za marihuanu Kanaďané utratí v přepočtu asi 100 miliard korun ročně, přibližně stejně jako třeba za víno. Dál taky bude zakázaná reklama na konopí zaměřená na mladé a každý prodávaný balíček musí mít na sobě varování před riziky, podobně jako je to u cigaret.

Také jídlo a potraviny s konopím se nedostanou na trh hned - vláda si nechala rok na vypracování přesných pravidel.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme