Marihuanu pro léčebné účely povolilo už 17 států USA. Ne však federální úřady

V USA je prodej a držení konopí pro léčebné účely legální jen v některých státech, a to za různých podmínek. Liší se jak v povoleném množství drženého konopí, tak i ve vydávání licencí pro prodej. Pro federální úřady je však prodej marihuany stále trestný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konopí jako lék | Foto: AFO

Konopí se může v USA prodávat v 17 státech z 50. Na začátku května schválily příslušný zákon jako zatím poslední stát Connecticut a hlavní město Washington.

Ve Washingtonu se teprve nastavuje systém. V procesu schvalování jsou zatím licence pro prodejce i seznam lékařů, kteří budou moci předpisy na prodej konopí vystavovat.

„Kontaktoval jsem dokonce přímo některé žadatele o licenci, ale oni nechtějí mluvit do médií v době, kdy se o jejich žádostech rozhoduje, aby si neuškodili,“ říká americký zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Pacient užívající marihuanu musí mít lékařský předpis a s ním jít do oficiálních výdejen, které k tomu mají zvláštní licenci. Podmínky pro její vydání se v jednotlivých státech liší, stejně jako množství marihuany, které lidé s lékařským předpisem mohou držet – pohybuje se od 60 do 240 gramů, nejvíce povoluje Kalifornie.

V Izraeli dostávají nemocní marihuanu v lékárnách už léta

Číst článek

Některé státy však už dekriminalizovaly držení menšího množství marihuany pro osobní spotřebu a umožňují užívání konopí pro léčebné účely, i když nemají příslušný zákon.

Paradoxem je, že v očích federálního úřadu pro kontrolu drog je jakýkoli prodej marihuany ještě pořád nelegální. Především v kalifornii kvůli tomu docházelo ke konfliktům mezi státními a federálními úřady.

Současný ministr spravedlnosti Eric Holder vydal před několika lety směrnici, podle které federální agenti aktivně nevystupují proti prodeji a užívání konopí v těch státech, kde je to podle místních zákonů legální.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme