Německý deník musel evakuovat Ovsjannikovovou z Ukrajiny. Vyzvala ke zrušení evropských sankcí

Německý deník Die Welt musel z Ukrajiny evakuovat svoji korespondentku, ruskou novinářku a bývalou spolupracovnici prokremelské televize Marinu Ovsjannikovovou. Stalo se tak poté, co mnozí novináři protestovali proti tiskové konferenci v Kyjevě, na níž měla Ovsjannikovová mluvit o fungování ruské propagandy. Serveru Meduza novinářka řekla, že jí novináři adresovali četné nadávky a že se jí jen „zázrakem“ podařilo z Ukrajiny odjet.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská novinářka a producentka Marina Ovsjannikovová protestovala v živém vysílání ruské státní televize proti válce na Ukrajině

Ruská novinářka a producentka Marina Ovsjannikovová protestovala v živém vysílání ruské státní televize proti válce na Ukrajině | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ovsjannikovová v polovině března narušila živé vysílání nejsledovanější ruské televizní stanice Pervyj kanal, když se v hlavním vysílacím čase objevila za zády moderátorky a roztáhla plakát, kde mimo jiné stálo: „Zastavte válku, nevěřte propagandě, tady vám lžou“. V dubnu pak přišla zpráva, že třiačtyřicetiletá novinářka bude točit a psát reportáže z Ukrajiny a Ruska pro list Die Welt.

Novinářka Ovsjannikovová čelí v Rusku obvinění z diskreditace armády. Hrozí jí pokuta až 50 tisíc rublů

Číst článek

Na Ukrajinu se podle svých slov Ovsjannikovová vydala s „bohulibým záměrem pomoci úřadům, nahrát rozhovor se (ukrajinským prezidentem Volodymyrem) Zelenským, ukázat Buču a Charkov“.

Vlna odporu

Proti její přítomnosti v zemi se ale zvedla vlna odporu, když s ní agentura Interfax-Ukrajina ohlásila na 1. června tiskovou konferenci. Podle dřívějších zpráv ukrajinských médií Ovsjannikovová vystupuje například za zrušení sankcí uvalených Západem na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu a tyto postihy označila za rusofobii.

„Novináři začali křičet, že jsem moskalka (ukrajinské hanlivé označení pro Rusy - poznámka ČTK), agentka FSB, propagandistka, že bývalí propagandisté neexistují a že mám být zatčena,“ popsala serveru Meduza Ovsjannikovová nadávky na svoji adresu.

„Nakonec mě redakce Die Welt evakuovala tím nejneuvěřitelnějším způsobem... Byla to hrůza, jen tak tak se nám podařilo odjet autem přes Rumunsko. Odjela jsem zázrakem,“ okomentovala svůj odjezd z Ukrajiny.

Ovsjannikovová pracovala pro Pervyj kanal od roku 2003. Po jejím březnovém protestu jí ruské úřady udělily pokutu a obvinily ji z diskreditace armády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme