Marine Le Penová chce vyloučit ze strany svého otce a zakladatele Národní fronty

Francií hýbe rodinná bitva ve vedení Národní fronty. Souboj mezi otcem a dcerou na sebe poutá pozornost velké části země a řada politiků už se k němu vyjádřila, často s velkou dávkou ironie a sarkasmu. Marine Le Penová, předsedkyně krajně pravicové strany, svolala tribunál, na kterém chce ze strany vyloučit svého otce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová

Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová | Foto: European Parliament

Marine Le Penová se od okamžiku, kdy se ujala funkce předsedkyně, snažila stranu ‚oddémonizovat‘ a učinit ji přijatelnou pro více Francouzů.

O tom, že se jí to podařilo, svědčí také výsledky nedávných voleb do departementů, kdy se Národní fronta stala jednou ze tří nejdůležitějších francouzských stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francií hýbe rodinná bitva ve vedení Národní fronty. Marine Le Penová chce, aby její otec odešel z politiky

Do toho ale přišel rozhovor Jean-Marie Le Pena, zakladatele strany, který v něm znovu zopakoval, že plynové komory byly jen pouhým detailem druhé světové války. Za to se už v minulosti dostal k soudu.

Vedení Národní fronty v čele s jeho dcerou se proti tomu okamžitě ohradilo a pozvalo Le Pena k tribunálu, který proběhne v příštím týdnu.

Je tak možné, že na kongresu Národní fronty by byl Jean-Marie Le Pen vyloučen a byl by vyloučen z iniciativy své dcery.

Le Penovi v Provence

V současnosti se vede velká debata také o tom, co se bude dít dál. V závěru roku se konají regionální volby, kde by měl kandidovat také Jean-Marie Le Pen v Provence. Pokud by tak neučinil, kandidovala by místo něj jeho vnučka Marion Maréchal Le Penová.

Ta ovšem proti Le Penovi nechce jít, takže se mu teď vedení snaží zabránit, aby na jihu Francie kandidoval.

Vedení Národní fronty je v tuto chvíli přesvědčeno o tom, že by bylo nejlepší pro stranu, kdyby v ní už Jean-Marie Le Pen nebyl. To potvrzují také průzkumy.

Marine Le Penové se nikdy nepodařilo vymanit zcela z vlivu svého otce, ale podařilo se jí to, co chtěla. Stranu chtěla učinit přístupnější více Francouzům, chtěla ji legitimizovat a v tom byla úspěšná.

Průzkumy ukazují, že kdyby se volby konaly nyní, dostala by se Le Penová do druhého kola.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme