‚Šampaňské teklo proudem.‘ Europoslanci vyzvali stranu Le Penové, aby vrátila peníze za večírky

Evropský parlament požaduje po francouzských nacionalistických europoslancích, aby vrátili další podle něj neprávem utracené peníze. Po výdajích za fiktivní asistenty poukázal parlamentní finanční audit i na útraty za nákladné večírky, při kterých teklo šampaňské proudem. Podle agentury AFP dluží Národní sdružení (bývalá Národní fronta) vedené Marine Le Penovou europarlamentu dalšího více než půl milionu eur, v přepočtu 13 milionů korun.

Brusel/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Audit za poslední dva roky ukázal, že v roce 2016 se nacionalističtí europoslanci vyloženě utrhli ze řetězu, když neoprávněně do služebních nákladů zahrnuli výdaje za honosné hostiny za skoro 480 tisíc eur.

Marine Le Penová musí Evropskému parlamentu vrátit 300 tisíc eur. Neoprávněně pobírala náhrady

Číst článek

O rok později byla celková řádně nedoložená útrata po začínajícím šetření hospodaření krajní pravice podstatně nižší - už „jen" 66 tisíc eur.

V roce 2016 si europoslanci užili zvláště vánoční večírek, na který bylo pozváno 140 lidí a který stál 13 500 eur. K tomu je nutné ještě připočíst více než stovku vánočních dárků za více než 100 eur za kus a rovněž 230 lahví šampaňského, z nichž to nejdražší vyšlo na 81 eur.

Strana utrácela vesele i v renomovaných pařížských restauracích, kde jedno menu stálo například 400 eur na osobu.

Odhad celkové škody: 131 milionů korun

Evropský parlament už dříve odhadl, že mu bývalá Národní fronta způsobila celkovou škodu v posledních pěti letech za zhruba pět milionů eur, tedy téměř 131 milionů korun. Největší podíl tvoří neoprávněně vyúčtované odměny na neexistující asistenty jednotlivých europoslanců.

V polovině června soud Evropské unie potvrdil rozhodnutí Evropského parlamentu, v němž se šéfce francouzských nacionalistů Le Penové ukládá, aby vrátila částku ve výši téměř 300 tisíc eur, tedy 7,7 milionu korun, která jí byla vyplacena na pokrytí nákladů za zaměstnávání parlamentní asistentky.

Le Penová, která loni opustila europarlament a stala se poslankyní francouzského Národního shromáždění, totiž neprokázala, že tato asistentka skutečně vykonávala nějakou činnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme