Le Penovi končí v čele Národního sdružení. Krajně pravicová strana si zvolila nového předsedu

Marine Le Penovou nahradí v čele francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) sedmadvacetiletý europoslanec Jordan Bardella. Rozhodli o tom v sobotu členové strany na sjezdu. Bardella jednoznačně porazil svého protikandidáta Louise Aliota, a stane se tak prvním předsedou strany, který nepochází z rodiny Le Penů, napsala agentura Reuters.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová a Jordan Bardella na Kongresu Národního shromáždění v Paříži

Marine Le Penová a Jordan Bardella na Kongresu Národního shromáždění v Paříži | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

Bardella, který RN jako výkonný předseda vede už od loňského září, dostal skoro 85 procent hlas. Aliot, bývalý partner Marine Le Penové, získal 15 procent.

Dosavadní šéfka RN Marine Le Penová, která stranu vedla od roku 2011, se rozhodla tento post opustit a vést pouze poslanecký klub RN v Národním shromáždění.

Bardella, který byl jasným favoritem v souboji o nástupnictví, už před sjezdem agentuře Reuters řekl, že výměna v čele RN bude „malou kulturní revolucí“ právě vzhledem k tomu, že v předsednickém křesle poprvé nebude nikdo z rodiny Le Penů.

Nejmladší funkcionář

Jordan Bardella působí jako výkonný předseda Národního sdružení působí už od loňského září. Od roku 2019 byl Bardella místopředsedou strany a v letech 2017 až 2019 působil jako její mluvčí. Od roku 2019 je také europoslancem; předtím byl od roku 2015 radním regionu Île-de-France.

Do Národní fronty (FN, od roku 2018 Národní sdružení, RN) vstoupil v šestnácti, podle svých slov „víc kvůli Marine Le Penové než kvůli Národní frontě.“ Nicméně již v devatenácti se stal tajemníkem strany pro departement Seine-Saint-Denis jako vůbec nejmladší funkcionář v historii této strany.

Jordan Bardella | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

Ve svých třiadvaceti byl Bardella hlavním kandidátem Národního sdružení pro volby do Evropského parlamentu. Strana vyhrála se ziskem 23 křesel a Bardella se stal druhým nejmladším europoslancem v historii EU.

Během předvolební kampaně k evropským volbám Bardella uvedl, že jeho generace má dvě politické priority – migrační krizi a environmentální krizi. Je proti tomu, aby Francie podepisovala nové smlouvy o volném trhu, pro omezení sociálních služeb pro ilegální přistěhovalce, a pro legalizaci konopí pro lékařské účely.

Rodina Le Penů

Strana Národní sdružení je součástí francouzské politiky rovné půlstoletí. Pod názvem Národní fronta (FN) ji v roce 1972 založil Jean-Marie Le Pen, který ji po bezmála 40 letech svěřil nejmladší ze svých tří dcer, Marine. Ta image krajně pravicové strany poněkud zjemnila a učinila ji přijatelnější pro širší spektrum voličů.

V letošních parlamentních volbách získala RN 89 mandátů, a je tak nejsilnější opoziční silou. Oba dosavadní vůdci strany se také probojovali do druhého kola prezidentských voleb ve Francii, a to v letech 2002, 2017 a 2022.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme