Marine Le Penová před 2. kolem voleb vyzvala Francouze, aby volili tak, jak cítí

Ve Francii se schyluje k velkému klání. V nedělním druhém kole regionálních voleb se bude Národní fronta (FN) pod vedením Marine Le Penové snažit zopakovat úspěch z prvního kola, kdy získala šest ze třinácti krajů. Šéfka FN svolala všechny kandidáty své strany do Paříže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední velký mítink FN před druhým kolem regionálních voleb ve Francii | Zdroj: Reuters

Marine Le Penová chtěla před druhým volebním kolem především velké představení - na poslední velký mítink svolala do jednoho z nejkrásnějších sálů v Paříži všechny kandidáty, včetně Marion Maréchalové Le Penové či Floriana Philippota. Chtěla vyvolat iluzi velké rodiny.

Ve svém projevu apelovala na Francouze, aby zapomněli na tradiční seskupení pravice a levice a volili tak, jak cítí. Národní fronta apeluje na široké spektrum voličů, ale hlavní body jejího programu jsou jednoduché.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslední velký mítink NF před nedělními regionálními volbami ve Francii měl vzbudit dojem velké rodiny. Natáčel tam zpravodaj Jan Šmíd

Potvrzuje to i padesátiletý Michel z Paříže, který říká, že je členem Národní fronty od roku 2007, předtím hlasoval pro pravici i pro socialisty. Je nezaměstnaný, ale klíčovým tématem pro něj není ekonomika a pracovní příležitosti, ale imigrace.

Považuje za bláznovství přijmout milion přistěhovalců, jak to dělá Německo. Tvrdí, že migranti nepřicházejí do země s kalašnikovy a noži, ale mohou především svými počty Francii zcela zničit.

Národní fronta vyhrála v prvním kole hned v šesti regionech z třinácti. Ale díky volebnímu systému nemusí získat v kole druhém ani jeden kraj. Vycházející hvězdou strany je Florian Philippot, který vyhrál v Alsasku a Champagni a podle průzkumů je jeho souboj s republikánským kandidátem vyrovnaný.

Říká, že to bude těsné, věří, že se k jeho protivníkovi nepřidají všichni socialisté, ale i přes případnou porážku považuje počet hlasů, který dostal, za velký příslib do budoucna.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme