Le Penová skončí v čele Národního sdružení. Chce se soustředit na prezidentskou kandidaturu

Předsedkyně francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová se na podzim vzdá funkce. Chce se plně soustředit na svou kandidaturu v prezidentských volbách, které se ve Francii uskuteční v roce 2022, napsala ve čtvrtek agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská kandidátka na prezidentku Marine Le Penová | Zdroj: Reuters

„S šancí na vítězství (v prezidentských volbách), která nikdy nebyla tak vysoká jako dnes, se musím stát kandidátkou všech, kteří chtějí vést národní boj,“ uvedla Le Penová v rozhovoru s listem L'Incorrect, se kterým je spojována její neteř Marion Maréchalová.

Da Vinciho Mona Lisa či Tizianova Žena se zrcadlem. Louvre zpřístupnil kompletní sbírky online

Číst článek

Volební kongres RN bude na začátku července v Perpignanu, Le Penová na něm ještě do čela strany bude kandidovat, protože pro prezidentské volby potřebuje stranickou nominaci. Poté se postu vzdá, aby mohla být „kandidátkou pro všechny Francouze“. Ve funkci předsedy ji pak pravděpodobně nahradí stranická dvojka Jordan Bardella, pětadvacetiletý poslanec Evropského parlamentu.

Marine Le Penová se pozice dočasně vzdala také v roce 2017, když v prezidentských volbách postoupila do druhého kola. V tom ji suverénně porazil Emmanuel Macron, když získal prakticky dvojnásobek hlasů Le Penové. Její strana v té době působila pod názvem Národní fronta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme