Marine Le Penová sem chodila do školy. Třicetitisícové Saint Cloud ale podporuje Macrona

Francie bude už tento víkend znát jméno svého prezidenta. Nebo také prezidentky. O místo v Elysejském paláci totiž svede souboj s centristou Emmanuelem Macronem bývalá šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová. Původním povoláním je advokátka. Před vysokoškolskými studii chodila na lyceum ve městě Saint Cloud, které na jihozápadě přiléhá k Paříži. Škola dnes nese jméno Alexandra Dumase.

Saint Cloud/Francie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyceum Alexandra Dumase, které navštěvovala Marine Le Penová

Lyceum Alexandra Dumase, které navštěvovala Marine Le Penová | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Saint Cloud je třicetitisícové město v pařížské aglomeraci. Najít Lyceum Alexandra Dumase, kam chodila Marine Le Penová na střední školu, není složité. Je hned kousek od centra na bulváru Republiky.

Zvláštní zpravodaj Radiožurnálu ve Francii Pavel Novák se snažil do lycea podívat. Školnice ho však do školy nepustila. „Nemůžu vás tam pustit, musíte si zavolat k řediteli. V devět je moc brzo. To mají schůzi. Zavolejte kolem desáté nebo jedenácté. Ale nesejdou se s vámi, protože je před maturitami a ředitel i zástupce jsou velmi zaneprázdnění. Zkuste si ale domluvit schůzku po telefonu," radí školnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z městečka Saint Cloud, kam chodila Marine Le Penová na školu

Dveře školy se mu ale neotevřely ani po telefonu se sekretariátem lycea. Potvrdilo se, že jméno Le Pen není to správné heslo. „Ale víte, oni si to nepřejí. Není to možné. Nechtějí, abychom mluvili s novináři," řekla Radiožurnálu sekretářka ředitele lycea. Kdo si nepřeje, aby učitelé lycea mluvili s novináři, je také tajemství. „To vám neřeknu," dodala sekretářka.

Že Marine Le Penová navštěvovala lyceum na bulváru Republiky, potvrdil pan Jean Louis, který bydlí v Saint Cloud už skoro 50 let. Do školy s ní nechodil, protože je mu 71, ale ví, že se v lyceu učila.

Přestože Le Penová chodila do Saint Cloud do školy, většina místních podporuje Macrona. | Foto: Pavel Novák

Tehdy se jmenovalo Florenta Schmitta, podle hudebního skladatele, který, jak se ukázalo, psal ve třicátých letech minulého století pomlouvačné články na německé Židy a znevažoval jejich vliv na moderní hudbu. Do této školy zapsal svou dceru tehdejší šéf nacionalistické Národní fronty Jean-Marie Le Pen.

Marine Le Penová se vydala na poslední velký mítink. V kampani jí pomáhá i rodina

Číst článek

Podle pana Patricka velká část obyvatel Saint Cloud prošla tímto gymnáziem. Místní celebrity dávají děti studovat právě tam. Škola se asi nestane nějakým významnějším bodem města Saint Cloud, pokud se Marine Le Penová stane prezidentkou. Ve městě by o to ani nestáli.

Gregory původem z Alžírska si nemyslí, že by zvolení Marie Le Penové přidalo městu Saint Cloud na atraktivitě. Od doby, kdy paní Le Penová na zdejším lyceu studovala, se obyvatelstvo města hodně promíchalo a dnes tu má také větší podporu než ona Emmanuel Macron, její soupeř a protikandidát v prezidentských volbách.

Do třicetitisícového města Saint Cloud chodila Marine Le Penová do školy. | Foto: Pavel Novák

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme