Mariupol je obklíčený a pod hrozbou útoku separatistů, Rusko se podle starosty dopouští genocidy

Jednotky proruských separatistů mohou zaútočit na město Mariupol na východě Ukrajiny, pokud se ukrajinští vojáci nevzdají. Řekl to mluvčí separatistů z Doněcké lidové republiky Eduard Basurin. Podle něj je město obklíčené. Ukrajinské přístavní město ležící u Azovského moře má asi 430 tisíc obyvatel. Ruské síly a proruští separatisté ho obklíčili údajně v pondělí.

Mariupol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle vůdce proruských separatistů je Mariupol obklíčený

Podle vůdce proruských separatistů je Mariupol obklíčený | Zdroj: Fotobanka Unian

Jak řekl ukrajinské televizi starosta města Vadym Bojčenko, Mariupol je pod neustálou nepřátelskou palbou, která zabíjí civilisty, ženy a děti a ničí domy a školy.

Německá ministryně zahraničí obvinila Rusko z útoku na lidská práva Ukrajinců i Rusů

Číst článek

Podle zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína se ještě nepodařilo všechny obyvatele Mariupolu evakuovat. Město je nyní podle něj prakticky obležené.

„Mnozí z těch lidí vlastně ani nechtějí odejít. Možná by odvezli děti, ale muži i ženy chtějí ve městě zůstat, a to i ti, kteří nebojují v armádě. Viděl jsem, že mají obrovskou odvahu a odhodlání přinejmenším pomáhat obráncům města,“ uvedl ve vysílání Radiožurnálu Dorazín.

Zprávy z posledních hodin z Mariupolu nejsou podle zpravodaje vůbec dobré. „Snad jen to, že tedy Mariupol nepadl, je stále kontrolovaný Ukrajinou ukrajinskými silami. Sleduji stránky města, diskuse na sociálních sítích, píšu si s lidmi, kteří tam zůstali, a ti dnes vlastně všichni mluví o tom, že centrum bylo zasaženo a že tam vypukl obrovský požár obchodních center,“ popisuje Dorazín.

‚Obležený Leningrad‘

‚Potřebujeme humanitární koridory.‘ Ukrajinu ničí letecké útoky, ztráty jsou i na životech

Číst článek

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí Rusko po neúspěšném dobývání změnilo strategii na blokádu, snaží se město odříznout od přístupu k jídlu, vodě a elektřině. Nepovolují také evakuaci žen a dětí. Starosta města označil ruský postup za genocidu.

„Okupanti z Mariupolu chtějí udělat obležený Leningrad,“ cituje agentura Reuters poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka. Leningrad, současný Petrohrad, za druhé světové války 872 dnů blokovali vojáci nacistického Německa. Zemřelo při tom až 1,5 milionu lidí.

Mariupol, který leží na břehu Azovského moře, je pro Rusko strategický. Nachází se u dotykové linie mezi Ukrajinou a separatistickými regiony na jejím východě. Jeho dobytí by umožnilo propojit ruské síly útočící z východu a jihu, uvedla stanice BBC.

Jiří Klečka, til, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme