Mariupol je osvobozen, tvrdí Putin. Speciální jednání o evakuaci civilistů a vojáků Kreml odmítá
Ruský prezident Vladimir Putin v úterním telefonickém rozhovoru řekl svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi, že by Kyjev měl nařídit ukrajinským vojákům, bránícím se v ocelárnách Azovstal v Mariupolu, aby složili zbraně. Oznámil to Kreml. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov mezitím jako „teatrální gesto“ a pokus „zinscenovat srdcervoucí scénu“ odmítl ukrajinský návrh na speciální kolo jednání o evakuaci civilistů a vojáků z Mariupolu.
Na umožnění evakuace z Mariupolu naléhal i Erdogan. Ten v rozhovoru s Putinem prohlásil, že zachování pozitivního postoje k míru, jak se projevil během rusko-ukrajinských rozhovorů v Istanbulu, odpovídá zájmům všech stran. Turecký vůdce zdůraznil význam příměří, humanitárních koridorů a bezpečné evakuace z oblasti bojů.
Jižně od Izjumu se podle Britů tvrdě bojuje. Rusko se snaží obklíčit ukrajinské pozice
Číst článek
Vyzval zastavit procesy hrozící poškodit zájmy všech stran, uvedla turecká tisková agentura Anadolu s odvoláním na komuniké kanceláře tureckého prezidenta. Erdogan v telefonátu opět nabídl turecké zprostředkování s cílem zajistit dlouhodobý mír mezi Ruskem a Ukrajinou a také potvrdil připravenost uspořádat schůzku ruského a ukrajinského prezidenta.
„V souvislosti s otázkou o situaci v Mariupolu, zmíněnou tureckým prezidentem, prezident Putin poznamenal, že toto město bylo osvobozeno a už se tam nevedou bojové operace,“ zdůraznil podle ruské tiskové agentury TASS Kreml.
„Pokud jde o ukrajinské vojáky a příslušníky nacionalistických praporů, obklíčené v areálu Azovstal, pak kyjevské úřady by měly převzít politickou odpovědnost a se zřetelem na humanitární důvody by jim měly dát rozkaz složit zbraně,“ uvedl Kreml. Dodal, že válečným zajatcům zaručuje život, lékařskou péči a zacházení podle mezinárodních norem.
‚Žil ve sklepě a bál se každého výstřelu.‘ Ukrajinka z Chersonu se po měsíci setkala s pětiletým synem
Číst článek
Ukrajinský generální štáb ve svých hlášeních v posledních dnech upozorňuje na pokračující bombardování mariupolských oceláren, a to i s využitím strategických bombardérů. Sami obránci uvádějí, že kromě nepřetržitého bombardování se Rusové pokoušejí vzít ukrajinské pozice ztečí.
Ruské výzvy složit zbraně obránci ukrajinské bašty ve strategicky položeném přístavním městě opakovaně nevyslyšeli.
Putin se podle Kremlu s Erdoganem domlouval na koordinaci zajištění bezpečnosti plavby v Černém moři. Turecké lodi by podle Moskvy měly vyplouvat z černomořských přístavů „humanitárním koridorem zorganizovaným ruskou stranou“.
Rusko 24. února na Putinův rozkaz napadlo Ukrajinu, čímž rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Boje si už podle odhadů vyžádaly desítky tisíc životů.