Slovinsko má po předčasných volbách nového premiéra, Marjan Šarec sestavil menšinovou koalici

Slovinský parlament v pátek podle očekávání zvolil novým předsedou vlády Marjana Šarece, který byl jediným navrženým kandidátem. Dva a půl měsíce po předčasných volbách ho podpořilo 55 poslanců z 90členného Státního shromáždění. Proti pak hlasovalo 31 zúčastněných zákonodárců, informovala agentura STA.

Lublaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový slovinský premiér Marjan Šarec | Foto: Borut Zivulovic | Zdroj: Reuters

Parlamentní volby, které se konaly 3. června, vyhrála Slovinská demokratická strana (SDS), která sázela na protiimigrační témata. Její šéf, bývalý premiér Janez Janša, ale nedokázal vytvořit dostatečně silnou koalici kvůli odporu většiny stran, které se do zákonodárného sboru dostaly.

Osm měsíců čekat na vládu s důvěrou? ‚To se ve Slovinsku stát nemůže,‘ srovnává politolog z Lublaně s Českem

Číst článek

Naproti tomu Kandidátka Marjana Šarece (LMŠ), která ve volbách skončila druhá, dohodla s dalšími čtyřmi stranami sice menšinovou vládní koalici, ale podpořenou spoluprací s další parlamentní stranou.

Pozorovatelé upozorňují, že Šarecův kabinet nebude příliš stabilní vzhledem k názorové různorodosti koaličních partnerů. Zemi tak mohou dříve nebo později čekat další předčasné volby.

Pětičlenná koalice LMŠ, Sociální demokracie (SD), Strany moderního středu (expremiéra Mira Cerara), Strany AB (expremiérky Alenky Bratušekové) a Demokratické strany důchodců Slovinska (DeSUS) má celkem 43 poslanců. Může ale díky dohodě o spolupráci počítat i s hlasy devíti zákonodárců strany Levice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme