Fraška bez novinek. Světové deníky komentují vystoupení Zuckerberga v Bruselu

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg v úterý vystoupil v Evropském parlamentu, aby tam odpovídal na dotazy o problémech největší sociální sítě. Světová média vidí setkání kriticky, kritizují jeho formát i to, že mnoho nového nepřineslo.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mark Zuckerberg v Evropském parlamementu

Mark Zuckerberg v Evropském parlamementu | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Přišel, viděl, a utekl.“ Tak charakterizuje vystoupení Marka Zuckerberga v Evropském parlamentu deník Der Standard. Podle rakouského listu dorazil šéf Facebooku na úterní podvečerní slyšení s úsměvem na tváři. Ten mu ale postupně tuhl pod přívalem otázek. Dotazy směřovaly třeba na možnost opakování skandálu podobného tomu kolem zneužití uživatelských dat společností Cambridge Analytica. Nebo na možné monopolní postavení sociální sítě. Zuckerberg se některým otázkám umně vyhnul, a nakonec setkání ukončil s odkazem na další povinnosti, kritizuje Der Standard.

‚Byla to chyba, omlouvám se.‘ Zuckerberga mrzí, že se Facebook málo bránil zneužívání

Číst článek

Německý týdeník Die Zeit na svých stránkách označuje slyšení za frašku. Vinu ale dává především zvolenému formátu, ve kterém se nejdříve poslanci ptali, a až následně Zuckerberg v jednolitém bloku odpovídal. Mohl si tak vybírat, na co bude reagovat. Jak Die Zeit píše, byly to možná právě tyto parametry setkání, které prezidenta Facebooku přesvědčily k dobrovolné návštěvě europarlamentu.

Zuckerberg se přesto alespoň omluvil za skandál kolem společnosti Cambridge Analytica, stejně jako za netečnost Facebooku, která přispěla k šíření klamných zpráv na této sociální platformě, všímá si italský list La Stampa.

Britská stanice BBC na svém serveru nicméně podotýká, že kdo si v poslední době přečetl jakékoliv oficiální vyjádření Facebooku, dozvěděl se zhruba to, co zaznělo v úterý. A mnohé poslance odpovědi viditelně frustrovaly. V jemu vymezené půlhodince ale Zuckerberg stěží mohl detailně odpovědět na závažné, někdy až existenční otázky, upozorňuje BBC.

Deník Guardian vyzdvihuje zejména znepokojení mnohých tazatelů nad možnou monopolní pozicí Facebooku a jejím zneužíváním. Evropský parlament nicméně nemá nástroje na rozbití internetového kolosu. Podle listu ale může tlačit na Evropskou komisi, aby na Facebook zaměřila své antimonopolní tažení. 

Matěj Válek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme