Zuckerberg se v americkém Senátu omluvil. Odmítl ale sdělit, kde spal a s kým si naposledy psal

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se na úterní společné schůzi právního a obchodního výboru Senátu Spojených států omluvil za to, že společnost nedokázala zajistit bezpečnost osobních dat uživatelů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v americkém Senátu | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

„Byla to má chyba, omlouvám se. Já jsem spustil Facebook, já ho provozuji a já jsem odpovědný za to, co se zde děje," řekl senátorům.

Největší nebezpečí Facebooku? Snadno, levně a masivně ovlivňuje myšlení lidí, varuje Hlavenka

Číst článek

Zuckerberg v úvodním projevu, který byl v předstihu zveřejněn již v pondělí, zdůraznil, že Facebook podniká řadu kroků, aby se podobný případ, jakým je skandál britské firmy Cambridge Analytica, již neopakoval. Firma Cambridge Analytica neoprávněně získala přístup až k 87 milionům dat uživatelů, údaje pak využila k podpoře volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa.

Facebook se o tom, že Cambridge Analytica neoprávněně získala data uživatelů, dozvěděl v roce 2015. Případ ale americké Federální komisi pro obchod Facebook neohlásil, řekl Zuckerberg.

Placená verze bez reklam

Na dotaz, proč tehdy žádné kroky proti analytické společnosti provozovatel sociální sítě nepodnikl, Zuckerberg řekl, že britská firma tehdy neměla na Facebooku žádný profil a nevyužívala ani reklamu. „Nebyla možnost, jak ji zablokovat," řekl.

Zuckerberg se už s některými senátory sešel. Jeho Facebook zavedl odměny za ohlášení zneužívání dat

Číst článek

Senátoři od Zuckerberga chtějí vysvětlit, jak sociální síť dbá o bezpečnost dat svých uživatelů. Senátor Bill Nelson, který je v obchodním výboru vedoucím představitelem demokratů, se Zuckerberga zeptal, zda bude muset platit za to, aby nebyl příjemcem cílené reklamy.

„Budu muset platit, abyste mi nic s využitím mých dat neposílali?" zeptal se Nelson. „Ano, senátore," odpověděl šéf Facebooku. Uvedl také, že společnost bude muset připravit obchodní model Facebooku bez reklam.

Dodal nicméně, že vždy bude verze, která bude zdarma. Na mysli tím měl současný model Facebooku, který na cílených reklamách vydělává.

Zuckerberg i přes skandály, kterým společnost čelí, považuje sociální síť za bezpečnou. „Facebook je bezpečný. Sám ho používám. Moje rodina ho používá a stejně tak i lidé, které mám rád a na kterých mi záleží," řekl.

Soukromí

Zuckerberg ale nechtěl odpovědět, v jakém hotelu strávil noc na úterý. Dick Durbin v reakci na to Zuckerbergovi řekl, že právě toto je soukromí.

Další zneužití dat uživatelů Facebooku. Sociální síť zastavila přístup firmě CubeYou

Číst článek

„Nevadilo by vám podělit se s námi o jméno hotelu, ve kterém jste poslední noc spal?" zeptal se demokratický senátor Durbin. Zuckerberg se smíchem odvětil, že by mu to vadilo.

Poté se Durbin šéfa Facebooku zeptal, zda by řekl, s kým si v posledních dnech psal. „Nechtěl bych to zveřejnit," odpověděl Zuckerberg.

„To je to, o čem je tento případ," prohlásil Durbin. Zuckerberg zákonodárcům vysvětluje, jak Facebook dbá o data uživatelů jejich sítě a o jejich soukromí.

Mueller Zuckerberga nevyslýchal

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který objasňuje roli Ruska v předloňských prezidentských volbách v USA, šéfa Facebooku nevyslýchal. Zuckerberg před senátory řekl, že on vyslýchán nebyl, ale že jiní zaměstnanci zřejmě ano.

Byla to má chyba. Spustil jsem Facebook, provozuji ho a jsem odpovědný, napsal Zuckerberg Kongresu

Číst článek

„Jsem přesvědčen, že mohli být (vyslýcháni)," řekl Zuckerberg na dotaz senátorů. „Naše spolupráce se zvláštním vyšetřovatelem podléhá utajení," dodal s tím, že si není vědom povahy jakékoli spolupráce s Muellerovým týmem.

Facebook zjistil, že ruská Agentura pro výzkum internetu (AII), která se podle některých názorů věnuje šíření propagandy a falešných či zavádějících informací, sociální síť využívala, a to i během voleb.

AII měla podle provozovatele Facebooku asi 470 účtů, které jsou nyní zablokované a přes které během dvou let zveřejnila 80 000 příspěvků. Obsah těchto příspěvků se podle Zuckerbergova odhadu dostal ke 126 milionům uživatelů nejen v USA, ale i v Evropě či Rusku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme