Maročané hlasují o reformách navržených králem Muhammadem VI.

Maročané dnes v referendu hlasují o návrzích svého krále Muhammada VI. na politickou reformu. Panovník se podle návrhu o změnách ústavy vzdává některých svých pravomocí, což berou pozorovatelé jako prevenci proti možným převratům známým z Tuniska a Egypta z počátku roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marocký král Mohammed Vi. slíbil novou demokratickou ústavu | Zdroj: Reuters

Král už například nebude považován za svatého, ale jen za nedotknutelného. Podobné ústupky jako marocký monarcha nabídl nedávno i jordánský král.

Muhammad VI. si sice ponechává jen některé pravomoci, ale nadále bude mít nejdůležitější postavení v marocké mocenské hierarchii. Například mu zůstává pravomoc vést jednání vlády, rozpustit parlament nebo nadále zůstane vrchním velitelem marocké armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v Maroku přiblížil ve Světě o jedné afrikanista Vladimír Klíma

Podle afrikanisty Vladimíra Klímy jde o další krok na cestě k demokratizaci Maroka. „Ten proces zahájil už jeho otec Hassan II. v 90. letech, ale vyvolalo to veliké rozbroje. V každém případě marocký král reaguje na ten pohyb, který je dneska v islámských zemích,“ poznamenal Klíma ve Světě o jedné.

Podle něj je ale pravděpodobné, že účast Maročanů na hlasování nebude vysoká, a to kvůli malému rozsahu reformy.

Všechny strany zastoupené v parlamentu, počínaje socialisty, přes nacionalisty až po umírněné islamisty, s reformou souhlasí. Vyzvaly proto Maročany, aby se v referendu vyjádřili kladně.

Proti předloženému návrhu je mládežnické Hnutí 20. února, které se významně podílelo na zahájení procesu reforem. Změny považuje za nedostačující a vyzvalo k bojkotu referenda.

Podle Vladimíra Klímy reformy určitě neuspokojí všechny. To, že král nabídl určité ústupky, ale považuje za poměrně prozíravé.

„On samozřejmě chce ten svůj ústup ‚dávkovat‘ a samozřejmě že to nemůže být nějaké ideální řešení. Je to takový kompromisní mezikrok, protože ty opoziční síly stejně směřují k něčemu, jako je parlamentní monarchie, v níž by panovník měl již jen jakousi ceremoniální úlohu,“ konstatoval afrikanista.

Podle něj ale není pravděpodobné, že by se kvůli požadavkům radikálnější části opozice situace v zemi v nejbližší době významně zradikalizovala.

„Nelze počítat s nějakou bezprostřední násilnou změnou. Nedojde tam zřejmě v dohledné době k událostem, jaké vidíme v některých jiných státech, které teď sledujeme na prvním místě,“ dodal Klíma.

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme