Marocký raper kritizující autoritářský režim je na svobodě

Maroku se největší nepokoje arabského jara vyhnuli. Především proto, že král přislíbil demokratické reformy. I tak ale řada odpůrců autoritářského režimu skončila ve vězení. A na reformy země stále ještě čeká. Jedním ze zadržených byl i muzikant Mouad Belghouat, který své protesty zhudebňuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maročané demonstrují v Casablance za hlubší politické a sociální reformy | Zdroj: Reuters

„Zavřeli ho, protože říká pravdu. Zpívá třeba o korupci. A místo aby s ní režim bojoval, tak zavře toho, kdo na ní upozorní,“ říká jeden z Mouadových fanoušků.

„Veškerá obvinění byla smyšlená. To, co dělá, není trestné a tak ho obvinili z napadení. Ale postupně se podařilo tvrzení obžaloby vyvrátit. Je očividné, že úřadům vadí především jeho umělecká tvorba. Věnuje se lokálním i celonárodním problémům. A to se u nás nenosí,“ vysvětluje hudebníkův právník.

Po čtyřech měsících protestů se podařilo dosáhnout Moudaova propuštění. A ten slibuje, že bude ve své tvorbě pokračovat. O tom, že námětů bude mít i nadále dost svědčí nejnovější vývoj v Maroku.

Listopadové volby vyhráli islamisté a začátkem roku vytvořili novou vládu. Král ale teď jmenoval členy předchozího kabinetu do svého poradního sboru. Ten sice není ukotven v ústavě, ale podle analytiků má faktickou moc. Podle kritiků se tak král snaží zabránit reformám, které přislíbil.

Ondřej Bouda, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme