Odsouzení marocké novinářky Rajsúníové vyvolalo v zemi kritiku, král ji po měsíci omilostnil

Marocký král ve středu omilostnil novinářku Hadžar Rajsúníovou, která byla minulý měsíc odsouzena k ročnímu vězení za nemanželský sex a interrupci spolu se svým snoubencem, lékařem a dvěma jeho kolegy. Podle agentury Reuters to oznámilo marocké ministerstvo spravedlnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Rabat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marocká novinářka Hadžar Rajsúníová

Marocká novinářka Hadžar Rajsúníová | Zdroj: Reuters

Případ Rajsúníové, která obvinění odmítla, vyvolal hlasitou kritiku ze strany ochránců lidských práv. Upozorňovali, že žena se stala terčem, jelikož pracovala pro noviny, které kritizovaly vládu a také, protože je neteří prominentního islamisty.

Ruská novinářka Juziková je na svobodě. Pro údajnou špionáž ji týden drželi v íránském Teheránu

Číst článek

Marocké ministerstvo spravedlnosti označilo krok krále Muhammada VI za „soucitný a milosrdný“ čin a doplnilo, že Rajsúníová měla v plánu se snoubencem legálně založit rodinu.

Nemanželský sex a interrupce jsou v Maroku nelegální. Oficiální statistiky neexistují, ale odhaduje se, že denně se v Maroku tajně provede 600 až 800 interrupcí, někdy v katastrofálních hygienických podmínkách.

Nechtěná těhotenství spolu s fenoménem svobodných matek vedou k opouštění dětí. Nevládní organizace tvrdí, že denně je v Maroku opuštěno až 150 dětí. Ty narozené mimo manželství jsou z hlediska zákona nelegitimní.

Kritika státu

Osmadvacetiletá Rajsúníová pracuje pro nezávislý deník Achbár al-Júm, který je kritický k marockému státu. Je také neteří muslimského teologa, který je lídrem politicky vlivné islamistické skupiny.

Novinářka uvedla, že jí policie přinutila podstoupit nechtěné lékařské prohlídky a ptala se na jejího strýce a práci. Její právníci a ochránci lidských práv nucené prohlídky označili za mučení. Prokurátor u soudu odmítl, že by policie pochybila a doplnil, že případ nemá nic společného s tím, že žena je novinářka.

Malta slíbila veřejné, nezávislé vyšetření smrti novinářky. Od Rady Evropy měla lhůtu do konce září

Číst článek

Rajsúníová u soudu uvedla, že se snoubencem absolvovala náboženský sňatek, ale ještě neuzavřeli legální manželskou smlouvu. Policie ji zadržela, když opouštěla kliniku, která byla vyšetřována kvůli interrupcím.

Rajsúníová uvedla, že kliniku navštívila kvůli „urgentnímu zákroku“, konkrétně vnitřnímu krvácení, nikoli kvůli interrupci. To potvrdila i její gynekoložka.

Loni v Maroku podle agentury AFP stanuly před soudem tisíce lidí kvůli předmanželskému sexu, 170 osob kvůli homosexualitě a 73 kvůli podstoupení nelegální interrupce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme