Maroko se nehodlá vzdát Západní Sahary, naznačily velkolepé oslavy výročí její anexe

Maroko oslavilo politicky citlivé výročí protestu, který vedl k okupaci rozsáhlého území Západní Sahary. 350 tisíc lidí se v roce 1975 na povel tehdejšího vládce vydalo z jihu Marockého království obsadit území, které v té době ovládali Španělé. Původní obyvatelé Západní Sahary se ale dodnes snaží získat ztracenou nezávislost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maročané slaví 38. výročí Zeleného pochodu, kdy na území Španělské Sahary vpochodovalo na 300 tisíc neozbrojených Maročanů | Zdroj: Reuters

Na hlavní třídě ve městě Tan Tan je poklidná sváteční atmosféra. Právě odsud vyšel před 38 lety takzvaný Zelený pochod, který měl demonstrovat právo Maroka na Západní Saharu.

„Z mého pohledu to bylo nejvíc mírumilovné hnutí s cílem získat zpátky historické území Maroka. Neválčili, použili jen sílu masy a šli. S tím se jako sportovec ztotožňuji,“ říká marocký lyžařský šampion Samir Azzimani.

Jiný pohled na věc má OSN, ostatní africké země i mnohé lidskoprávní organizace přinášející svědectví o pokračující represi proti odpůrcům marocké nadvlády na Západní Sahaře.

Jan Prokeš, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme