Vražda turistek ze Skandinávie: v Maroku byl zadržen muž ze Švýcarska. Měl podezřelé trénovat ve střelbě

Muž původem ze Švýcarska žijící v Maroku byl v sobotu zatčen v Marrákeši v souvislosti s vraždou dvou skandinávských turistek. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Marocká policie má za to, že za vraždou stojí muži, kteří ve videu zveřejněném na sociálních sítích přísahali věrnost teroristické organizaci Islámský stát. Podle agentury AFP bylo zatčeno 18 podezřelých, agentura Reuters uvádí 20 zadržených.

Rabat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistky se vydaly na horu Túbkál, která je na archivním snímku z roku 2009. | Foto: Rafael Marchante | Zdroj: Reuters

Muž vyznávající extremistickou ideologii, který má také španělské občanství, je „podezřelý z toho, že některé osoby vyslýchané v tomto případě naučil zacházet s novou komunikační technikou a trénoval je ve střelbě“, uvedli vyšetřovatelé.

Marocká policie zatkla dalších 9 lidí kvůli vraždě skandinávských turistek. Vyšetřuje ji jako terorismus

Číst článek

Zadržený se také podílel na rekrutování občanů Maroka a subsaharských zemí pro uskutečňování teroristických plánů v Maroku, dodala jednotka pověřená bojem proti terorismu.

Těla čtyřiadvacetileté Dánky Louisy Vestagerové Jespersenové a osmadvacetileté Norky Maren Uelandové objevil 17. prosince francouzský pár deset kilometrů od obce Imlíl. Ta slouží jako výchozí bod pro výstup na horu Tubkál, nejvyšší vrchol pohoří Vysoký Atlas.

Čtyři hlavní podezřelí, kteří byly vyslechnuti v Marrákeši, jsou součástí buňky inspirované ideologií Islámského státu, ale „nemají kontakt“ s jeho vedením v Sýrii či Iráku, uvedl již dříve šéf protiteroristické jednotky.

V Maroku zatkli podezřelé z vraždy skandinávských turistek. Dánsko vydalo varování před cestami do země

Číst článek

Skupinu podle vyšetřovatelů patrně vede pětadvacetiletý podomní obchodník, který promlouvá ve videu zveřejněném tři dny před zločinem. Čtveřice hlavních podezřelých v něm slibuje věrnost vůdci Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu.

Dánské zpravodajské služby již dříve potvrdily, že ověřily věrohodnost dalšího videa, které se objevilo na internetu po činu a na němž je zachycena vražda jedné z turistek. Žena v záběru údajně křičí, zatímco jí muž podřízne hrdlo kuchyňským nožem.

Arabská televize Al-Džazíra s odvoláním na zdroj v Imlílu uvedla, že jedna z turistek byla nalezena zavražděná ve stanu, zatímco tělo druhé bylo venku. Podezřelí si dívky podle všeho vybrali náhodně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme