Šefčovič chtěl před pádem režimu aktivně budovat socialismus. O víře v Boha v přihlášce do KSČ nepsal

Místopředseda Evropské komise a kandidát na slovenského prezidenta Maroš Šefčovič, který se v předvolební kampani na katolickém Slovensku prezentoval jako praktikující křesťan a zmiňoval svou víru v Boha, krátce před pádem komunistického režimu v Československu věřil v budování socialismu.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Evropské komise a slovenský prezidentský kandidát Maroš Šefčovič

Místopředseda Evropské komise a slovenský prezidentský kandidát Maroš Šefčovič | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Nově nabyté vědomosti a poznatky mě jen utvrdily v mém přesvědčení, že chci vstoupit do KSČ, abych se mohl aktivně zúčastnit budování a odstraňování některých nedostatků naší socialistické společnosti,“ napsal Šefčovič v květnu roku 1989 v přihlášce do Komunistické strany Československa (KSČ). V té tobě studoval na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO).

Čaputová čelí nařčení, že neřekla advokátní komoře o živnosti. ‚Nemuselo se to ohlašovat,‘ tvrdí

Číst článek

Přihlášku získal slovenský list Denník N z pražského archivu a v pondělí ji na svém webu zveřejnil. Do komunistické strany byl Šefčovič přijat v červnu roku 1989, tedy jen pět měsíců před takzvanou sametovou revolucí, která vedla v Československu k pádu komunistického režimu.

Ochránce křesťanství

Šefčovič, který o členství v KSČ usiloval od roku 1987, dříve tvrdil, že stranická legitimace mu kvůli sametové revoluci doručena již nebyla.

Šefčovič v kampani také řekl, že členství v komunistické straně bylo předpokladem pro práci na československém ministerstvu zahraničních věcí.

V přihlášce se ale vůbec nezabývá náboženskou otázkou, přitom dlouholetý diplomat začal víru a křesťanské hodnoty otevřeně zmiňovat až před prvním kolem voleb hlavy slovenského státu, kdy se zároveň setkal s předními představiteli křesťanských církví na Slovensku.

Mapa: Čaputová musí zabrat na východě, Šefčovič přesvědčit půl milionu voličů Kotleby a Harabina

Číst článek

Prezidentský kandidát se tehdy rovněž vymezoval vůči liberálním názorům favoritky Zuzany Čaputové ohledně možnosti adopce dětí homosexuálními páry. Řekl rovněž, že prošel i biřmováním. V jedné z debat ale na dotaz moderátora dokázal jmenovat jen část z desatera božích přikázání.

Poslední tři dny kampaně

Otázka víry zasáhla na Slovensku do kampaně také před prezidentskými volbami v roce 2014. Tehdejší premiér Robert Fico, který v rozhodujícím kole přímé volby prohrál se současnou hlavu státu Andrejem Kiskou, se rovněž hlásil ke katolictví. List Sme následně zveřejnil Ficovu přihlášku do komunistické strany, ve které politik tvrdil, že zastává přísně ateistické stanovisko.

Oba nynější slovenští prezidentští kandidáti mají nyní tři dny na to, aby ještě přitáhli pozornost voličů. V polovině týdne totiž začne platit moratorium na předvolební kampaně. O víkendu pak budou Slováci rozhodovat o vítězi.

Před sebou mají tři televizní debaty. Zuzana Čaputová pět dalších odmítla, prý se chce zaměřit na ty hlavní. Od víkendu se nesmí zveřejňovat ani průzkumy. V tom posledním podle agentury Median by Čaputová porazila Šefčoviče o dvacet procent.

ČTK, pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme