V přístavu Marseille se v noci zřítil bytový dům. Na místě jsou zranění, starosta mluví o možných obětech

Při zřícení bytového domu v centru druhého největšího francouzského města Marseille se podle starosty zranilo nejméně pět lidí, kteří žili v okolních nemovitostech. K večeru prokurátorka Dominique Laurensová uvedla, že nelze kontaktovat osm obyvatel ze zříceného domu a další jednu osobu z okolí, informovala agentura AFP. Záchranné práce dlouho komplikoval požár; hledání pohřešovaných v sutinách začalo až večer a bude pokračovat i v noci.

Marseille (Aktualizováno: 19:33 9. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři hledají přeživší pod troskami zříceného domu v Marseille

Záchranáři hledají přeživší pod troskami zříceného domu v Marseille | Zdroj: Profimedia

Starosta Benoit Payan uvedl, že neštěstí si vyžádalo nejméně pět zraněných a zřejmě také oběti na životech. Podle něj je zřícení pětiposchoďové budovy pravděpodobně důsledkem výbuchu, jehož příčiny nejsou dosud známy.

V sutinách se nacházejí s jistotou čtyři lidé a „zhruba deset by jich tam mohlo být“, uvedl ministr vnitra Gérald Darmanin, který přijel na místo neštěstí.

„Osm lidí neodpovídá,“ sdělila k večeru marseillská prokurátorka Laurensová. Podle ní se jedná o lidi, kteří žili v zřícené budově. Nehlásí se také jedna další osoba ze sousedství. Podle prokurátorky zatím nejsou jasné příčiny výbuchu a poškození domu.

„Vzhledem k nebezpečí se soudní znalec ještě nemohl dostavit na místo, protože situace není v současnosti stabilizovaná,“ dodala prokurátorka na tiskové konferenci kolem 18:00 SELČ. Podle ní je jednou z vyšetřovacích tezí únik plynu. Záběry z bezpečnostních kamer podle ní ukázaly, že exploze byla „extrémně silná“.

Požár není pod kontrolou

„Máme na místě stovku lidí. Prioritou je uhasit oheň a odklidit trosky, abychom našli ty, kteří pod nimi mohli uváznout,“ řekl v noci představitel hasičů Lionel Matthew. Podle agentury AFP však zpod sutin dál šlehaly plameny.

Záchranáři ve zřícené budově na Floridě nacházejí další těla. Katastrofa má už 86 obětí

Číst článek

Podle vyjádření starosty Payana z nedělního rána je „nesmírně obtížné“ dostat požár pod kontrolu.

Hasiči podle něj posuzují nejlepší způsob, jak plameny uhasit, protože uvnitř stále mohou být živí lidé.

„Musíme být připraveni na oběti této strašné tragédie,“ řekl Payan s tím, že pět lidí bylo zraněno v sousedních budovách, které se částečně rovněž zřítily. Ulice v okolí byly uzavřeny. K večeru starosta řekl, že naděje nalézt někoho živého pod sutinami je malá.

Dům ve staré čtvrti v centru Marseille se zřítil krátce před 1.00. V listopadu 2018 si zřícení dvou budov v jiné části Marseille vyžádalo osm mrtvých.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme