Nejedlý je v Rusku vnímán jako nástroj na ovládání Zemana, říká k jeho cestě za Putinem diplomat Kolář

Prezidentův poradce Martin Nejedlý odletěl do Ruska jednat s administrativou prezidenta Vladimira Putina. Muž, který není zaměstnancem státu, nemá bezpečnostní prověrku a s prezidentem Milošem Zemanem spolupracuje na základě ústní dohody řekl, že má mandát jednat se svým protějškem o budoucích vztazích a vzájemných návštěvách. Hostem vysílání Radiožurnálu byl bývalý velvyslanec v Rusku a dlouholetý diplomat Petr Kolář.

Rozhovor Praha/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentův poradce Martin Nejedlý | Foto: Fotobanka Profimedia

Jak a kdo za standardních podmínek domlouvá případnou návštěvu prezidenta v jiné zemi?
Za standardních podmínek to domlouvá ministr zahraničí. Nevím, jestli tam pan Nejedlý jede domlouvat cestu, on to možná někde řekl, ale to není jeho práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s diplomatem Petrem Kolářem

Martin Nejedlý má zřejmě řešit přípravu setkání obou prezidentů. Proč podle vás Hrad vyslal na tuto cestu Nejedlého a nikoliv třeba Rudolfa Jindráka? Ať už tam Nejedlý bude řešit cokoliv...
To bych také rád věděl. Pan Jindrák je profesionální diplomat s velkými zkušenostmi. Dokonce je teď jakýmsi mostem mezi premiérem a prezidentem a má koneckonců na starosti cosi jako zlepšení nebo narovnání vztahů s Ruskem. Takže dost dobře nerozumím tomu, proč tam jede pan Nejedlý, a to navíc způsobem, který je tak zvláště zahalen mlhou, a ještě nešťastně načasován.

Byť říká, že ta cesta byla plánovaná, tak to koresponduje s náznaky ze strany premiéra, že tendr na dostavbu Dukovan ještě není připraven, a nakonec by bylo možná lepší neotvírat ho deset měsíců před volbami a počkat až po volbách. Což si myslím, že je správný přístup. Cesta pana Nejedlého samozřejmě vyvolává podle mě oprávněné spekulace, že to spolu nějak souvisí.

O této cestě nemělo informace ani české velvyslanectví v Moskvě. Může se stát, že ta domluva je vedena po jiné linii a že se na tom české velvyslanectví v Moskvě prostě nepodílí? Nebo to není běžné?
To není běžné. Pokud se jedná o hlavu státu, tak tam máme velvyslance, který je u jiné hlavy státu jeho formálním zástupcem. Koneckonců když předává pověřovací listiny, tak je má podepsané prezidentem a předává je prezidentovi. Je to skutečně velmi zvláštní, ale za prezidenta Zemana se děje mnoho zvláštností.

O Nejedlého cestě neměl žádné informace ani ředitel zahraničního odboru prezidenta republiky Rudolf Jindrák ani vláda. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) byl prý ubezpečen, že Nejedlý v Rusku nebude řešit otázky spadající do působnosti vlády.

Mimo jiné i předchozí velvyslanec pan Vladimír Remek se neúčastnil jednání v Kremlu a místo něj tam byl pan Nejedlý a pan Mynář (kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář - pozn. red.). To je velmi nestandardní a myslím, že dodnes z toho jednání nikdo neviděl zápis, což je také proti všem pravidlům.

Pan prezident si opět dělá, zdá se, co chce a nepřijímá fakt, že jsme parlamentní systém, ne prezidentský. Prezident sice vykonává zahraniční politiku, zastupuje stát navenek, ale vždy s mandátem vlády a nemůže si dělat, co chce. Toto je velmi nestandardní, velmi podivné a poněkud to zavání.

Je běžné, že by z tohoto jednání měl vzniknout nějaký zápis nebo nějaká oficiální zpráva, ze které by poté bylo jasné, jaký byl účel a výsledek cesty?
Samozřejmě. Pokud to není tak, že má pan Nejedlý nějakou speciální misi, kterou by ovšem musela schválit vláda a která by podléhala režimu utajení, tak z toho musí být zápis. Ten by vznikl, i kdyby šlo o utajené jednání, jen by ten zápis byl poté utajen. Vláda ale musí být informována o tom, co tam proběhlo. Jede tam jako představitel hlavy státu, která ho tam vysílá, ale ta hlava státu se musí koordinovat s naší vládou.

Nemůže tam jen pan Nejedlý, aniž by vláda věděla, co tam bude dělat. Když už tam tedy jede, což je samo o sobě špatně, tak by si ho vláda potom měla předvolat. Koneckonců se o to asi pokusí parlament, ale Kancelář prezidenta republiky se chová ve vztahu k parlamentu pohrdlivě. Měl by ale zkusit zjistit, co tam pan Nejedlý dělal. Naše ambasáda to vědět nebude, očividně. Pan velvyslanec a celá ambasáda je z toho vynechána, což také oslabuje pozici naší diplomacie v Moskvě a našeho velvyslance. Z toho vyplývá, že není hlavou státu brán vážně.

Bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář. | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

V diplomacii bývá obvyklé, že spolu jednají představitelé na stejném politickém stupni – ministr s ministrem a podobně. Myslím, že zrovna Rusko na to velmi dbá. O čem vypovídá, že vysocí ruští představitelé přijímají prezidentova poradce v podstatě jako oficiální státnickou návštěvu?
Nevím, na jaké úrovni bude pan Nejedlý přijat. Jestli se sejde s Ušakovem (Jurij Ušakov, zahraniční poradce prezidenta Putina – pozn. red.) nebo s představiteli Rosatomu, i když říká, že ne.

Ruská vakcína Sputnik V se bude vyrábět v Indii. Roční dodávka překročí 100 milionů dávek

Číst článek

Každopádně jeho cestu zařizovala místopředsedkyně vlády Taťána Golikovová, která je mimo jiné odpovědná za zdravotnictví, takže tam budou možná jednat o vakcíně, co já vím. Celé to je ale opravdu velmi podivné a vypovídá to o tom, že pan Nejedlý je v Rusku vnímán jako jejich nástroj na penetraci české politiky a na ovládání prezidenta Zemana. Oni přes něj něco zařizují.

To, že pan Nejedlý není standardním zaměstnancem Hradu, ale je jakýmsi externím poradcem, a přitom představitelem Lukoilu...to je něco tak nepředstavitelného. Ono je to bohužel reálné, ale ještě před sedmi osmi lety bych si vůbec nedokázal představit, že něco takového se může v demokratické České republice dít. Že země, která je členskou zemí Evropské unie a NATO má takové manýry. Kam se hrabe Trump v tomto ohledu.

Velmi bych apeloval na to, aby se vláda ohradila a aby vyžadovala vysvětlení, aby byl panu Nejedlému odebrán diplomatický pas a aby tato cesta byla důkladně vyšetřena i parlamentem.

Věra Štechrová, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme