Po celém Peru demonstrovaly desetitisíce lidí. Odmítají sesazení prezidenta Vizcarry

Desetitisíce lidí po celém Peru ve čtvrtek večer opět demonstrovaly proti pondělnímu sesazení prezidenta Martína Vizcarry parlamentem, informoval deník El Comercio. Lidé v ulicích i řada právníků tvrdí, že poslanci odvoláním prezidenta z důvodu „morální nezpůsobilosti“ porušili ústavu. Také Organizace amerických států vyzvala peruánský ústavní soud, aby se k tomu vyjádřil.

Tento článek je více než rok starý.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující proti sesazení prezidenta Martína Vizcarry parlamentem v Limě

Protestující proti sesazení prezidenta Martína Vizcarry parlamentem v Limě | Foto: Sebastian Castaneda | Zdroj: Reuters

Manifestace se v Peru konaly už čtvrtým dnem, a to v den, kdy se úřadu ujala nová vláda. Tu sestavil šéf parlamentu Manuel Merino, který má zemi vést do dubnových voleb. Šéf parlamentu se v úterý stal prezidentem proto, že země momentálně neměla viceprezidenta.

Poslanci odvolali prezidenta kvůli podezření z korupce, jehož se měl podle nich dopustit před několika lety ještě jako guvernér. Někteří ale kritizují poslance, že to udělali z osobních důvodů, protože řada z nich je podle místního tisku také vyšetřována kvůli korupci.

Vizcarra se jako prezident snažil prosadit protikorupční reformy, mimo jiné zbavení imunity zákonodárců či úpravu financování volebních kampaní, což se mu však v roztříštěném parlamentu nepodařilo.

Všichni exprezidenti stíhaní

Do čela Peru se Vizcarra, který nepatří k žádné politické straně, dostal v roce 2018 z pozice viceprezidenta poté, co kvůli obvinění z korupce odstoupil prezident Pedro Pablo Kuczynski. V Peru jsou kvůli korupci nyní stíháni či už odsouzeni všichni žijící exprezidenti.

Peruánští poslanci sesadili prezidenta. Čelí obvinění z korupce i kritice kvůli koronaviru

Číst článek

„Obvinění proti Vizcarrovi se musí vyšetřit, nicméně existují vážné pochybnosti o legitimitě jeho sesazení, které bylo patrně v osobním zájmu některých poslanců, aby se vyhnuli budoucímu skládání účtů," uvedl José Miguel Vivanco, šéf americké pobočky organizace Human Rights Watch.

Vyzval také vlády zemí regionu, aby bedlivě sledovaly rozhodnutí nového prezidenta a parlamentu, protože může být oslabena vláda práva v Peru.

Organizace Human Rights Watch též vyzvala Organizaci amerických států ke svolání mimořádné schůze, která by se situací v Peru se zabývala. OAS už ve středu vyjádřila obavy z nové politické krize v této zemi a vyzvala ústavní soud, aby se ke kroku parlamentu vyjádřil.

Morální nezpůsobilost?

Peruánský ústavní soud se má příští středu zabývat stížností, kterou v září podala vláda nyní sesazeného prezidenta Vizcarry na snahu poslanců sesadit ho kvůli „morální nezpůsobilosti“. O to se totiž poslanci pokusili už v září, ale podařilo se jim to až na druhý pokus tento týden.

Řada právníků se domnívá, že poslanci porušili peruánskou ústavu. Podle ní lze prezidenta odvolat je z důvodu „vlastizrady, bránění konání voleb, nelegálnímu rozpuštění parlamentu či bránění parlamentu ve výkonu moci“.

Také novinář, spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa, který v roce 1990 kandidoval i na prezidenta, ve čtvrtek deníku El Comercio řekl, že parlament sesazením Vizcarry porušil ústavu.

Koronavirus v Peru

Politická krize Peru přišla v době pandemie covidu-19, která stejně jako v ostatních zemích hluboce zasáhla místní ekonomiku. Peruánská měna tento týden podle agentury Reuters klesla na 18leté minimum.

V pandemii covidu-19 patří Peru, které má 32 milionů obyvatel, k nejvíce postiženým státům, dosud se tam potvrdilo na 928 000 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, z toho 35 301 lidí v souvislosti s nemoci covid-19 zemřelo. V přepočtu těchto úmrtí na sto tisíc obyvatel je Peru první na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme