Martina Sáblíková zatím do Londýna nedojela

Martina Sáblíková jako obvykle vyměnila v létě brusle za kolo a závodila na něm. Tentokráte ale měla jasný cíl - i když ho konkrétně neřekla - vybojovat si místo na olympijských hrách v Londýně. Pokoušela se o to včera při časovce na mistrovství světa v Kodani. A hodně Zblízka - nejblíže ze všech médií na světě - jí byl Radiožurnál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková na trati | Foto: Tomáš Kohout

Předstartovní nervozita se Martiny Sáblíkové poprvé dotkla při rozjíždění na ergometru. Tedy závodním bicyklu, kterému se jen připevní a nadzvedne zadní kolo tak, aby se mohlo točit na místě.

Stáhnul se jí žaludek při pohledu na televizi, kde se promítla startovní listina a ona uviděla své jméno s českou vlaječkou. Ještě horší bylo, když při čekání na startu začalo drobně pršet. Pak už zůstala sama.

,,40:27,46 v cíli a teďko jede jedna, která všem dává 40 sekund a za chvíli nám zavolají, kolik tam má časy," létala zatím v doprovodném autě první čísla. To René Andrle - sám bývalý závodník, teď trenér - informoval vedle sedícího kouče Petra Nováka o průběžných výsledcích.

Ten si spíš sám pro sebe řekl: ,,Bacha na barvu, toť vše." A s obavami posádky, aby Martina Sáblíková neuklouzla na moknoucím silničním značení vyrazil vůz za ní.

,,Výborný, výborný takhle. Klidně se natlač víc doleva, za tu motorku, víc doleva trochu," chválil rychlobruslařku na kole René Andrle. Pokyny jí dával díky ampliónu přidělaném na kapotě. Ale pobrala je vůbec Martina Sáblíková?

Přehrát

00:00 / 00:00

Sáblíková první možnost vybojovat si start na LOH nevyužila

,,Něco bylo slyšet, něco ne. Ale byla jsem ráda, každé povzbuzení dodalo síly, když už jsem nemohla. Aspoň jsem tam nebyla sama," říkala.

Se skloněnou hlavou, přesto v netypickém posedu, jakoby s vytočenou pravou nohou jako při přešlapování v zatáčce na ledě, se snažila řezat kodaňské zatáčky. Jen letmo slyšela jednoho z mála českých fanoušků.

Ať křepčil, jak křepčil, závod se nevyvíjel dobře. Déšť zhoustl a ztráta Martiny Sáblíkové narůstala. ,,Dostane dvě minuty od té, co teď vede, a to ještě nejela hlavní skupina. To bude mazec," truchlil Petr Novák, ale René Andrle se ho snažil povzbudit: ,,Oni zas tak zrychlovat nebudou."

O cílovém času informovala oficiální vysílačka: ,,Finish, number 75, Martina Sablikova from Czech Republic, in 40:04." Petr Novák jen dodal: ,,Já to zmáčkl od oka 40:05."

Nakonec z toho bylo 28. místo a odklad splnění olympijského snu. Může si z toho Martina Sáblíková vzít nějaké ponaučení? ,,Tak to já nevím, na to se mě neptejte," smála se, ,,ale na kole závodit nepřestanu, baví mě to."

Cyklistický dril po rychlobruslení

A protože jí Petr Novák věří, má už na jaro připravený plán, jak Martinu Sáblíkovou do Londýna přece jen dostat: ,,Musí mít více než ani ne dva tisíce kilometrů, ale pět až deset tisíc kilometrů, kdyby chtěla na olympiádu. Připravuju pro ní program. Hned, jak skončí sezóna, tak maže mezi dobré závodnice do jednoho týmu, už je to domluvené."

Ale to nebude jediné. Souvisí s tím nejspíš i změna kola, na kterém závodí, a jeho vybavení. Martina Sáblíková se po rychlobruslařské sezóně nejspíš zaměří i na techniku jízdy na kole, aby se nemusela spoléhat jen na svou brutální fyzičku. Třeba změní časovkářský posez, což se testuje v aerodynamickém tunelu.

Dost důvodů, abychom ji na cestě do Londýna - nebo snad až Ria - sledovali dál.

Tomáš Kohout, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme