Vybombardované a spálené domy, krátery po bombách. V Náhorním Karabachu počítají ztráty

Vláda Arménie a neuznané Republiky Náhorní Karabach připravuje plán obnovy území, která těžce utrpěla v nedávné válce. Některá města byla zničená z jedné třetiny, zasáhly je totiž minometné střely nebo rakety. Zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín narazil například na pozůstatky raket Smerch nebo Grad, které se vyrábí v Rusku. Moskva ale dodává tyto zbraně oběma stranám konfliktu.

Martuni (Náhorní Karabach) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dojeli jsme na okraj města Martuni nedaleko frontové linie, do části města, která byla silně poškozena, téměř úplně zničena. Vybombardované domy, spálené, vyhořelé.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Náhorním Karabachu začínají počítat ztráty. Poslechněte si reportáž přímo z města Martuni od Martina Dorazína

Ale před válkou to tady muselo být nádherné. Rostou tady růže, dokonce palmy, různé druhy ovocných stromů a, jelikož jsme tady v Karabachu v části, která není tak hornatá, tak přirozeně i vinná réva.

Tohle byl původně krásný soukromý rodinný domek položený ve svahu, s terasami, několika pokoji a krásnou zahradou. Ruiny tohoto domu vyprávějí o tom, že tady žila zřejmě velmi šťastná a spokojená rodina.

Více než 1900 domů bylo poškozeno, nebo úplně zničeno, část z nich už se nedá opravit, říká městský architekt pan Nasejran, se kterým jsme mluvili a potkali se už při první „návštěvě“ v době války.

Kopie baletu z Jerevanu

Dům kultury v Martuni je zmenšenou, ale krásnou kopií budovy opery a baletu v Jerevanu. Tato stavba zdá se tolik neutrpěla. Má rozbitá okna, vyvrácené dveře, ale celkově je její stav – zdá se – dobrý.

Byl to stadion splňující kritéria FIFA. Pak ho během bojů o Náhorní Karabach zasáhla letecká bomba

Číst článek

Tady je ještě zbytek rakety. Na chodníku je spousta střepin, skla a také díry po dopadu pravděpodobně minometných granátů.

Vcházím do foyer. Tady jsou šatny – přesněji řečeno, dřív byly -, a teď se podívám do hlavního sálu této nádherné budovy. Můžeme vystoupat i na jeviště, takže interiér příliš neutrpěl, na rozdíl od kulturního domu v Šuši, který byl úplně rozbombardovaný. Tam v podstatě nezůstal kámen na kameni.

Zbytky raket

Tady je klavír. Je to takový krásný amfiteátr s poměrně pohodlnými křesli, s výbornou akustikou.

OBRAZEM: Ruská mírová mise se usadila v Náhorním Karabachu. Místní jsou rádi, tvrdí vojáci

Číst článek

V těch kráterech jsou ještě zbytky raket. Kusy se válejí všude kolem po trávníku. Z kousků plechu je poměrně těžké rozeznat, jaké rakety to byly, jakého typu. Ani místní lidé moc neví, co jim padalo na hlavu.

Tento zbytek rakety je užší, takže to vypadá na Grad, takovou novodobou verzi Kaťuší, jinde leží zbytek raket Smerch.

Z těchto pozůstatků války je patrné, že ázerbájdžánská strana zcela jednoznačně mířila na civilní objekty. Vedle je budova radnice. Široko daleko nebyly – ani když jsem tady byl za války – žádné výrazně vojenské objekty. I když vojáci tady samozřejmě byli. Byl to takový frontální útok na město, které před válkou čítalo přes 5000 obyvatel.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme